Rovatok: Körkérdés

Ön hogyan javítana a háziorvosok helyzetén?

Egészségügyi és társadalmi katasztrófa fenyeget
2010-03-26


Számokkal körítve…

 

36 éve vagyok egy faluban háziorvos. 61 évesen, 42 év szolgálati idővel, fél éve nyugdíj mellett dolgozom minimálbérért, hogy a praxisom működőképes maradhasson. A nyugdíjam kevesebb, mint két minimálbér. Ha 20 évvel fiatalabb lennék, már tudnék svédül. Hamarosan átadnám a betegeimet, a praxisomat és igény esetén a még meglévő tudásomat egy fiatal kollégának, aki már majdnem mindent tud. Kivéve svédül…

 

Dr. Mráz János
Háziorvos
Pátka

 


Mindannyian rosszul fizetettek vagyunk

 

A háziorvosi praxis (mely esetenként 5-15 millió forintot ér?) fiatalok számára nem elérhető. Az idős doktorok, miután nem kapják meg a kért praxisdíjat, nem mennek el nyugdíjba. Nyilván nyugdíj mellett dolgoznak, mint sokan mások. Nem biztos, hogy az egész orvostársadalommal szemben a praxistörvény igazságos volt. A háziorvosi praxisok bevétele nagyon alacsony, mint minden másé az egészségügy területén. A teljes jövedelem után fizetett egészségügyi hozzájárulással - több bevétel - emelhető a kártyapénz. Megkövetelném az alapellátástól a prevenciót, és leigazolt szűrővizsgálatok után többletfinanszírozást adnék. A korrekt szűrővizsgálatokkal, prevenció működtetésével kevesebb kiadást igényelne a szakorvosi és a kórházi ellátás, több maradna a zárt kasszából az alapellátásra. Persze lehet, hogy a szűrővizsgálatokkal heti 40 órát is kellene dolgozni. A négy óra rendelés nem lenne elég. Természetesen vannak kivételek. A betegek nagy része rendelési időn túl nem „zaklatja” orvosát, így a drágább ellátást keresi fel, mint például a sürgősségi helyek. A felesleges (betegrendelésre készülő) vérképek, laborok is az egészségügyi kasszát terhelik. Mindannyian rosszul fizetettek vagyunk, a szakorvosok, kórházi orvosok is. Velük a kamara nem foglakozik, a FAKOOSZ sem?

 

Dr. Payer Erzsébet
Osztályvezető Főorvos
Sopron

 


Egységes ellátási szemlélet

 

A FAKOOSZ indítványát nem kívánom elemezni, mert nagyjából egyetértek vele, az egészségügy finanszírozási kereteit érdemileg bővíteni kell. Viszont súlyos és általános tévedésnek tartom az egészségügy - és az alapellátás problémáit leszűkíteni, vagy túlfókuszálni az alulfinanszírozottságra, és az Önök által felvetett kérdésekre is többnyire - szerintem- nem ez a megoldás. A háziorvosi pályán végzett tevékenység presztízse, és ezzel a vonzereje az elmúlt években drasztikusan lecsökkent. Ebben persze szerepet játszik az is, hogy a mai, minden értéket pénzben mérő világban közismert a háziorvoslás gyenge anyagi elismertsége, de a presztízscsökkenés fő oka az egészségügyön belülről, két irányból származik:

1./ A háziorvosok képzési színvonala és ezzel szakmai kompetenciájuk folyamatosan és lényegesen emelkedik, de ezt a növekvő kompetenciát nem tudják kihasználni. A törvényi szabályozás kényszerpályára tereli a betegeket, szükségtelenül magasabb ellátási szintre küldi őket, indokolatlanul korlátozza az alapellátás diagnosztikai és terápiás lehetőségeit. Ezzel egyrészt a betegek előtt csökken a háziorvos tudásának értéke, másrészt a felesleges nagyszámú beküldés túlterheli a járóbeteg szakellátás kapacitását, várólistákat generál, „ellátási hiánygazdálkodást” alakít ki, annak össszes negatív attitűdjével. Sokszor veszélyesen megnyújtja azt az időt, amikor az érdemi ellátást már meg lehet kezdeni.

 

< Előző | 1 | 2 | 3 | 4 | Következő >

Cikk értékelése

Eddig 7 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások

Németh Attila | 2010-05-22 20:23:54

Az nem kérdés, hogy több pénz kellene... Véleményem szerint az új kormányzatnak erőfeszítéseket kellene tennie, a praxis szám bővitésére. Persze kérdés, hogy ki dolgozna az újonann létrehozott praxisokban, mert kevés a fiatal jelölt. Viszont akkora praxisokban dolgozunk (én magam egy falusi 2600 fős vegyes praxisban) amikben az előírt / elvárt szűrési, gondozási ténykedést, adminisztrációt végezni szinte lehetetlen. Tudom, hogy nincs hibátlan finanszírozási rendszer, de a mostani biztos, hogy nagyon rossz. Szerintem a legnagyobb baj, hogy a háziorvos nem érdekelt abban, hogy definitiv ellátást nyújtson, sőt igazából anyagilag abban sem érdekelt, hogy praxisában plusz szolgáltatásokat nyújtson (pl. UH vizsgálat) Ezzel ugyanis jelenleg csak plusz kiadás van, bevétel nincs. Nagyon fontos lenne a szakellátással való kapcsolatból a felesleges betegutakat, az értelmetlenül gerjesztett orvos beteg találkozásokat kiküszöbölni (Gondozott betegek fél / egy évesd controll vizsgálatához kötelező beutaló stb.). Lehet, hogy ez nagyon futurisztikusan hangzik, de nem igazán értem, hogy amikor minden rendelőben és minden gyógyszertárban kötelezően van internet elérés, akkor az EP miért költ még jelentős pénzt recept formanyomtatvány nyomtatására, és nekünk miért kell súlyos összegeket költenünk printer tonerekre. (Persze először oda kellene eljutni, hogy a heti és havi jelentéseket a EP fogadja interneten, és ne floppyn kelljen küldeni). Az indokolatlan orvos - beteg találkozások mérséklésére a co-payment (vizitdíj) visszaállítása - újbóli bevezetése célszerűnek tűnne...