Ön hogyan javítana a háziorvosok helyzetén?
Egészségügyi és társadalmi katasztrófa fenyeget
2010-03-26Hatpontos indítványt hozott nyilvánosságra a FAKOOSZ – Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége március 15-én annak érdekében, hogy ráirányítsa a leendő kormány figyelmét a háziorvosi ellátórendszer tragikus állapotára. A praxisok a jelenlegi finanszírozás mellett fenntarthatatlanok, a háziorvosok más tevékenységből szerzett jövedelmeiket felhasználva – üzemorvosi tevékenység, magánrendelések – működtetik azokat. Elméleti lehetőséggé vált csak a praxisok adásvétele, a jogszabályi háttér bizonytalan, hiányzik a kiszámítható és jövedelemteremtő finanszírozás. Mindezek nélkül az egyébként kedvezőtlen korfa megoszlású háziorvosi szakterület nem kap fiatal szakember-utánpótlást, s az alapellátás ellehetetlenül. A helyzetet tovább súlyosbítja a fiatal pályakezdő szakemberek távolmaradási szándéka. Ha ezt fenntartva nem Magyarországon helyezkednek el, az amúgy is égető orvoshiány tarthatatlan állapotokat teremt.
Több mint 7 év ingyenmunka!
Egy háziorvos ismerősöm az elmúlt 23 évben 1656-szor vállalt éjszakai ügyeletet, 1656-szor nem adták ki a kötelező pihenő idejét másnap, 25 százalékát fizették csak ki a törvényben előírt ügyeleti díjnak, 552 szombatot és vasárnapot nem töltött a családjával, így 7,2 évet dolgozott „ingyen” a magyar egészségügynek. Ez a háziorvos, éppen úgy, mint az összes többi, ma Magyarországon a munkaideje nagy részét adminisztrációval tölti. Felháborító, hogy a háziorvosok, akik 5 millió beteggel találkoznak évente, azért tudják egyre kevésbe a „kapuőri” és a végleges gyógyulást nyújtó feladataikat ellátni, mert papírmunkát végeznek. Az új kormánynak olyan intézkedéseket kell hoznia, amelynek eredményeképpen a háziorvos munkaidejében a beteggel tud foglalkozni, valódi prevenciós feladatokat végezve. Megoldást kell találni ugyanakkor a háziorvosok utánpótlására is. Ma Magyarországon a háziorvosok egyharmada nyugdíjkorhatár fölött is dolgozik, egy leendő kormánynak mindenképpen támogatnia kell a fiatal orvosok praxishoz jutását. Egy új egészségügyi tárcának fel kell vállalnia, hogy javítja a családorvosi praxisok finanszírozását. Nem fordulhat elő soha többet az Magyarországon, hogy egy háziorvos azért nem tud házhoz menni a beteghez, mert nem tudja fedezni a benzinköltségét. A legsürgősebb és legfontosabb teendője azonban a leendő kormánynak a szakma becsületének és presztízsének a helyreállítása kell, hogy legyen. Az elmúlt nyolc év hat egészségügyi minisztere mindent megtett annak érdekében, hogy az orvosokról a hálapénzért kalapozó személy jusson az eszünkbe. Mi velük szemben nem rombolni, hanem építkezni fogunk.
Dr. Kupper András
A Fidesz egészségpolitikusa
Puszta szólam
A FAKOSZ fenntartható, a társadalmi és gazdasági körülményekhez igazodó egészségügyet eredményező változásban partner. Ez így elfogadható, de ehhez a fenntarthatóság, mint legfontosabb feltétel kell, hogy megvalósuljon. A fenntartható fejlődés pedig a gazdasági társadalmi körülmények figyelembe vétele nélkül puszta szólam. Felvázolják a nemzethalál vízióját az egészségügy katasztrofális helyzetével kapcsolatosan. Megjegyezném, hogy ’93-tól növekszik a születéskor várható élettartam Magyarországon, kicsit jobban a férfiaknál, mint a nőknél, ez közel 5 évet jelent, több mint 50%-áért ennek a változásnak, az akut infarktus kezelésénél alkalmazott eljárások játszanak szerepet. Ez pedig az egészségügyi ellátás része, és ez az ott dolgozó doktorok, mentősök, szakszemélyzet munkájának köszönhető. Az egy főre jutó. egészségügyi kiadások jelentős emelése nem megfogható, ugyanis vagy a GPD egészségügyre fordított százalékát kell ezen érteni, és az a 2010-es új költségvetésben nem megvalósítható, vagy a közkiadások, vagy a magánkiadások emelését? Az alapellátás finanszírozását 40%-kal kívánják emelni, ahol valós bér- és működési költséget szeretnének, ez a közel minimálbéren bejelentett doktorok és nővérek vonatkozásában irreális.
Az iparűzési adót általában az önkormányzatok vetik ki. Abban egyetértünk, hogy a praxistörvényt mindenképpen meg kell szüntetni, a praxisalapot erőteljesebben kell működtetni, és vonzóvá kell tenni a háziorvosi pályát a fiatalok számára. A minimumfeltételek megkövetelése azt jelenti, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy megfelelő körülmények között lássák el. A háziorvosi finanszírozásban az a véleményünk, hogy a kártyapénz mellett meg kell, hogy jelenjenek a teljesítményalapú finanszírozás elemei, illetve a minőségi ellátás mutatói, és erőteljesen kell preferálni a háziorvosi ellátásban a definitív ellátást, a betegirányítást, illetve a prevenciót.
Dr. Schvarcz Tibor
Az MSZP egészségpolitikusa
Cikk értékelése
Eddig 7 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások
Németh Attila | 2010-05-22 20:23:54
Az nem kérdés, hogy több pénz kellene... Véleményem szerint az új kormányzatnak erőfeszítéseket kellene tennie, a praxis szám bővitésére. Persze kérdés, hogy ki dolgozna az újonann létrehozott praxisokban, mert kevés a fiatal jelölt. Viszont akkora praxisokban dolgozunk (én magam egy falusi 2600 fős vegyes praxisban) amikben az előírt / elvárt szűrési, gondozási ténykedést, adminisztrációt végezni szinte lehetetlen. Tudom, hogy nincs hibátlan finanszírozási rendszer, de a mostani biztos, hogy nagyon rossz. Szerintem a legnagyobb baj, hogy a háziorvos nem érdekelt abban, hogy definitiv ellátást nyújtson, sőt igazából anyagilag abban sem érdekelt, hogy praxisában plusz szolgáltatásokat nyújtson (pl. UH vizsgálat) Ezzel ugyanis jelenleg csak plusz kiadás van, bevétel nincs. Nagyon fontos lenne a szakellátással való kapcsolatból a felesleges betegutakat, az értelmetlenül gerjesztett orvos beteg találkozásokat kiküszöbölni (Gondozott betegek fél / egy évesd controll vizsgálatához kötelező beutaló stb.). Lehet, hogy ez nagyon futurisztikusan hangzik, de nem igazán értem, hogy amikor minden rendelőben és minden gyógyszertárban kötelezően van internet elérés, akkor az EP miért költ még jelentős pénzt recept formanyomtatvány nyomtatására, és nekünk miért kell súlyos összegeket költenünk printer tonerekre. (Persze először oda kellene eljutni, hogy a heti és havi jelentéseket a EP fogadja interneten, és ne floppyn kelljen küldeni). Az indokolatlan orvos - beteg találkozások mérséklésére a co-payment (vizitdíj) visszaállítása - újbóli bevezetése célszerűnek tűnne...