Rovatok: Körkérdés

Mit tenne Réthelyi Miklós helyében?

2010-05-11

Orbán Viktor május 3-án a Parlamentben bemutatta leendő kormányának tagjait. A kijelölt miniszterelnök bejelentette, hogy a kabinet legtapasztaltabb tagja, a 71 éves Réthelyi Miklós orvosprofesszor lesz a Nemzeti Erőforrások Minisztériuma vezetője, amelyhez az egészségügy is tartozik. A SOTE volt rektora 1963-ban a Pécsi Orvostudományi Egyetemen szerzett diplomát, s budapesti egyetem Anatómiai Intézetében kezdett dolgozni. Nemzetközi hírnévre tett szert, s közben megszerezte a biológiai tudomány doktora, majd az orvostudomány doktora címet. 1990-ben főosztályvezetőként dolgozott a Népjóléti Minisztériumban, majd 1998-99-ben az oktatási tárca tudományos főosztályvezetője volt. A Kollégákat arra kértük, hogy foglalják össze: ha ők lennének Réthelyi Miklós helyében, mit változtatnának meg a magyar egészségügyben?

Súlyos pénzkérdések

 

A finanszírozást mindenféleképpen megváltoztatnám. Óriási rákfenéje az egészségügynek, hogy szinte mínusz pénzekből gazdálkodunk. A betegek ellátása lassan azon múlik, hogy az alapvető dolgokat nem fogjuk tudni megvenni nekik. Nem kapunk engedélyt arra, hogy irodaszert, széket, vagy bármilyen tisztítószert vásároljunk, mert egyszerűen nem tudjuk finanszírozni. A másik pedig az egészségügyi dolgozók fizetése, ami nevetséges. Ha megnézzük az Európai Unió többi országát, azt látjuk, hogy idehaza az ötödét, sőt, hetedét keresik az emberek annak, amit például Angliában vagy Hollandiában.

Dusnoki Margit
Szakápoló
Debrecen

 

 

A hazai gyógyszeripar fontossága

 

Az elmúlt 20 évben megtapasztaltam, hogy rettentően lecsökkent a fiatal orvosok száma. A most végzősök, köztük a saját gyerekem is igazi perspektívát nem igazán lát. Mi arra neveltük őket, hogy maradjanak itthon ebben az országban, ez a mi hazánk, itt kell élni, ők nem is akarnak elmenni, de azt gondolom, az, hogy nem volt kiírva Veszprém megyében rezidensi hely, métis csak elfogadhatatlan. Nyilván így is elkezdenek majd dolgozni, de ehhez az egészségügyi kormányzatnak, a jövő egészségügye miatt feltétlenül változtatnia kell. A másik fontos feladatnak a hazai gyógyszeripar kiemeltebb támogatását tartom. Azt gondolom, hogy az itthoni munkaerő foglalkoztatása, az itthoni gazdaság előre vitele feltétlenül fontos kell, hogy legyen az új kormánynak.

Dr. Mohosné Dr. Punácz Edit
Gyógyszerész
Ajka

 


 

Az utánpótlás biztosítása

Az első gondolatom, hogy körbe kellene nézni világszerte, hogyan is működik az egészségügy, és a jó példákat előhozni. A mai magyar egészségügyben minden terület nehézkesen működik. Most aggodalmat kelt bennem – mivel éppen nyugdíjazás előtt állok –, hogy nincs megfelelő utánpótlás. A piaci továbbképzési viszonyok kerültek előtérbe, a fizetés, valamint a pálya pedig nem olyan, mint amilyennek lennie kellene.

Dr. Fazekas László
Kardiológus
Vásárosnamény

 

1 | 2 | Következő >

Cikk értékelése

Eddig 8 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások