Rovatok: Körkérdés

Hogyan védené meg az orvosokat?

2010-05-31

A gyakori atrocitások előfordulása miatt büntetőjogi védelmet kérnek a magyar egészségügyi dolgozók.

Riasztó gomb


Teljesen jogosnak érzem az orvosok védelmének kérelmét. Az alapellátásban dolgozó kollégák szinte naponta jelzik, hogy konfliktushelyzet alakul ki a betegek és az egészségügyi dolgozók között. Úgy érzik, hogy kiszolgáltatottak: senki és semmi nem védi őket. A betegek gyakran frusztráltak, ingerültek, idegesek. Véleményem szerint az ok gyakran egzisztenciális eredetű, például Táppénzre vétel. Az én várómba is betévedt már két ittas páciens. Szerencsém van, mert van egy riasztó gombom, amellyel segítséget kérhetek, ha nem bírok velük.


Dr. Csepura Olga
foglalkozás egészségügyi szakfőorvos
a MOK Hajdú-Bihar megyei
Területi Szervezetének elnöke

 


Skizofrén állapot


Ha egy rendelőben egy háziorvos hatósági feladatot lát el, akkor, amikor a keresőképességet bírálja el, tehát táppénzpapírt ír, és úgy kap egy pofont, akkor a közfeladatot ellátó személy védelme jár neki. De ugyanez az orvos, ha ezt követően egy olyan receptet ír, ami esetleg nem tetszik a betegnek, és emiatt húz be neki egyet, akkor ez a védelem már nem jár az orvosnak. Ez egy ilyen skizofrén állapot. Ebben az évben, az első 3 hónapban az orvosok és egészségügyi dolgozók ellen 35 esetben kellett rendőri intézkedést foganatosítani. Volt, hogy bordatörés érte az egyik egészségügyi dolgozót. Fontos lenne, hogy akkor, amikor minden vonalon gyakoribbá válik az erőszakosság, akkor kapjunk egy fokozottabb védelmet. Ha közfeladatot ellátó védelem érné az orvosokat munka közben, az már nagyon jó lenne.


Dr. Herczeg Olga
fogorvos
A MOK Fogorvosi Tagozat Alelnöke

 


Fegyverviselési engedély


A közhangulattól indíttatva én kiváltottam a fegyverviselési engedélyt, és a táskámban van a gázpisztoly. Nem hallottam konkrét esetet arra vonatkozóan, hogy bárkit ért volna ilyen jellegű atrocitás. Másrészt viszont úgy gondolom, hogy nincs olyan típusú ember, akit ne lehetne leszerelni megfelelő magatartással. Az is egy jogvédelem, hogy ha valaki olyan formán bánik a részeg emberrel, vagy az elmebeteggel, hogy az illető ne érezze provokációnak, és ha azt tapasztalja, hogy emberszámba veszik, akkor ő is emberszámba veszi az orvost. Ez az én személyes tapasztalatom. A büntetőjogi védelem csak egy másfajta biztonságot nyújt.


Dr. Hargitai Zoltán
A MOK Komárom-Esztergom Megyei
Területi Szervezetének Elnöke



Egyforma védelem


Ha az orvos szakszerűen próbál közelíteni a pácienshez, akkor nagy eséllyel nem kerül sor különösen kiemelt súlyosságú atrocitásokra. Természetesen provokációk lehetnek bármilyen formában, bármilyen szinten, de ezt ügyesen kezelve valószínű, hogy nem mérgesedik el a helyzet. Mégis, számtalan esetben hallunk közszolgák ellen elkövetett erőszakos bűncselekményekről. Hangsúlyozom, hogy az orvos, az ellátó személyzet, a nővérek, és a többiek, akik az egészségügyben dogoznak, mind-mind közszolgaként teszik a dolgukat. Természetesen az összes közszolgálati tevékenységet végző embert, egyforma védelemnek kellene megilletnie, legyen az tanár, rendőr, vagy hivatalnok. A közszolgát mindenféleképpen fokozottabban kell védeni a jövőben. Ami a „Három Csapás Törvény” lényegét illeti: ha elköveti ugyanazt a  bűnt háromszor az illető, akkor a legsúlyosabb büntetésre számíthat. Nem tudom, közszolgák esetében szabad-e háromszor elkövetni, szerintem egyszer sem, de azért más honfitársunk, vagy polgártársunk ellen sem szabad bűnt elkövetni.


Dr. Domokos István
a MOK Csongrád megye
Területi Szervezetének elnöke



Felindultság és kétségbeesés


Atrocitások mindig is előfordultak, de az utóbbi időben sajnos egyre gyakoribbá váltak. Nagyjából akkor kezdődött az ilyen jellegű cselekedetek megszaporodása, amikor bevezették a vizitdíjat. A betegek frusztráltabbakká váltak, néha a mindennapi gondjaikat vezették le az őket ellátó orvosokon, egészségügyi személyzeten. A probléma oka valószínűleg az lehet, hogy megváltozott az emberek konfliktuskezelése, egyre agresszívabbak, erőszakkal reagálnak a felmerülő problémákra. Az egészségügy szinte egész területére jellemző ez a tendencia. A gyógyíthatatlan betegeknél a felindultság, a kétségbeesett családtagok reakciója szokott agresszív cselekedetekben megnyilvánulni, különösen igaz ez például a gyermekosztályokon. De a pszichiátriai rendeléseken is történnek atrocitások. Különösen rossz hatása van a páciensek viselkedésére, hogy várólisták vannak, hosszú ideig kell várni, ha egyáltalán még időben sor kerül a kívánt beavatkozásra.


Dr. Balogh Zoltán
a MESZK elnöke

Cikk értékelése

Eddig 4 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások