Rovatok: Körkérdés

Mit vár az új egészségügyi minisztertől?

2010-04-16

Az országgyűlési választások első fordulójában, április 11-én Magyarország a változásra szavazott; eldőlt, hogy a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt fog kormányt alakítani. Az orvostársadalom részéről számos elvárás fogalmazódott meg az egészségügy leendő irányítója felé.
 

Megbecsülést és összefogást

 

Megbecsülést. A magyar egyetemeken európai szinten képzett orvosok megtartását, a szakorvosképzés fejlesztését, életpályamodell kialakítását a kezdő orvosok számára. Megbecsülést a szakorvosoknak morális és anyagi értelemben. Megbecsülést az egészségügyben dolgozó szakemebereknek, gyógytornászoknak, ápolóknak, akik jelenleg erejükön felül teljesítenek. Megbecsülést elsősorban a beteg számára. Összefogást. Összefogás nélkül nem fog menni, szoros együttműködésre van szükség az orvosokkal, ápolókkal, kamarákkal, civil szervezetekkel.

 

Dr. Moravcsik Bence Balázs
Ortopéd-traumatológus szakorvos
Budapest

 

Világos betegellátási lépcsőket


 

Definiálja, hogy mi az az ellátás, amit mindenkinek állampolgári jogon meg kell kapnia 2010-ben Magyarországon, függetlenül attól, hogy tud-e, fizet-e, fizetett-e valaha TB-t. Határozza meg, hogy a TB járulék megfizetéséért milyen további ellátási csomagot ad. Adjon lehetőséget arra, hogy kiegészítő biztosításért (melynek összege részben a most megfizetett TB járulékban benne van, részben azonban újabb befizetést igényel a biztosító felé) gyorsabb, jobb, korrektebb, szélesebb profilú ellátást és kezelést vegyen igénybe a beteg. Vizsgálja felül az ellátás tényleges árát, vegye figyelembe az eszközök amortizációját. Adjon lehetőséget a magánellátók TB által finanszírozott körbe való belépésére. A hatékonyabb, olcsóbb, korrektebb munkát preferálja.
 

 

Dr. Király Ágnes
Gasztroenterológus
Pécs

 

Okosabb finanszírozást


 

A szakrendelőkben dolgozók funkcionális privatizálását. A közvetlen OEP finanszírozás eredményezné a szakorvosok megtartását és a jövő nemzedék oktatását. Ezt követően kiderül, hogy valóban mennyi kórházi ágyra van szükség. Ha a kórháztól függetlenül van finanszírozva a szakrendelés, akkor biztos, hogy járóbetegként lesz ellátva az, aki így ellátható. Iparűzési adómentességre lenne szüksége minden egészségügyi vállalkozásnak is, nem csak az önkormányzati kórházaknak. Minden egészségügyben dolgozónak természetbeni egészségügyi járulék mentességet kell biztosítani.
 

 

Dr. Kissevich Horváth Tamás
Gyermekneurológus
Székesfehérvár

 

Nagyon sokat

 

Az új egészségügyi miniszter egy rendkívül nehéz helyzetben veszi át a pozícióját, én azonban – házi gyermekorvosként – nagyon sokat várnék tőle. A beteg és az egészségügyi dolgozó szempontjából is egyértelmű törekvést a betegellátás során a szakmai, a morális és a jogi szempontok betartására (bármennyire alapvető, ez ma nem történik meg). A politikusok – így a mindenkori egészségügyi miniszter – feladata ezen keretek megteremtése és fenntartása. Megértetni mindenkivel – legelőször a politikusokkal – azt, hogy az egészségügyi ellátás nincs ingyen! Aki egészséges és felnőtt – ne csak én – fizessen is érte. Ezt a járulékot pedig ellenőrzött módon az egészségügyi ellátás kapja meg.
 

 

Dr. Török Karolina
Gyermekgyógyász
Albertirsa

 

 

1 | 2 | Következő >

Cikk értékelése

Eddig 5 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások

Ábrahám Rozália | 2010-04-17 17:30:19

Azt várnám hogy megfékezi az OEP-et egy kicsit. Szerintem a pénzzel is kell törödni ,de az OEP orvosellenes magatartása nem minden napi.Müvészi fokra fejlesztette a bürokráciát. A gyógyszerek nagyon drágák és egyre kevesebb támogatott gyógyszer. Az igazán szegények közgyógyellátásraí hozzájutnak némi gyógyszerhez de atz alsó középosztály már nem tudja kiváltani a gyógyszereket. Nem csak négy féle betedség van.