Rovatok: Körkérdés

Mit gondol az egészségügyi hivatásrendek közös elvárásairól?

2010-04-28

A három egészségügyi kamara elnöke április 14-én sajtótájékoztatón ismertette „Az egészségügyi hivatásrendek alapvető tézisei kamaráikat illetően a leendő döntéshozók felé” címet viselő  közös szándéknyilatkozatot (elolvasható szakportálunkon, az alábbi linkre kattintva: olo.hu/cikkek/kozos-elvarasokat-fogalmazott-meg-a-harom-egeszsegugyi-hivatasrend ). Dr. Éger István az orvosi-, Dr. Horváth Tamás a gyógyszerészi- és Dr. Balogh Zoltán a szakdolgozói kamara elnöke ebben deklarálták, hogy mit várnak el a leendő döntéshozóktól. A dokumentumban többek között az olvasható, hogy helyre kell állítani a gyógyításban részt vevők hivatásrendiségét; helyre kell állítani a teljes körű kötelező tagság intézményét; teljes körű, független etikai rendszer működtetésére van szükség a kamarák által, valamennyi hivatásgyakorlót érintően; vissza kell állítani a folyamatos továbbképzések rendszerének köztestületi működtetését; helyre kell állítani az egyetértési jogokat az egészségügyet érintő jogszabályok vonatkozásában.

Szükséges a kötelező kamarai tagság



A kamarai törvény megalkotásakor én voltam a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Nagyon hosszú időnkbe került – másfél évbe talán –, amíg elértük azt, hogy a kötelező tagságot valamennyi fórum elfogadta. A törvény beiktatása már nem az én időmben történt, hanem az után. Ha nincs kötelező tagság, mint például az ügyvédeknél, akkor a kamara erőtlen és hatástalan. Ezt kell visszaszerezni, ezt már Éger István elnök úr is elmondta, és benne van az ő elképzeléseiben és terveiben. Ami a honorárium kérdését, a paraszolvenciát illeti: amíg nem rendezik nyugat-európai módon az orvosi fizetéseket, magyarul, hogy egy családos ember meg tudjon élni abból, amit keres, és amit ledolgozik, addig ez a paraszolvencia-kérdés mindig fenn fog maradni, mert a lakosság ezt érzi, az orvos megszenvedi, és a morális hozzáállása nem változik. Ezen kívül van még egy sor aktuális, megoldásra váró probléma. A rezidensek helyzete és a kutatók helyzete mind-mind megoldásra vár, és sajnos valamennyinek anyagi vonzata van. Ha a szükségesnél nagyobb mértékben engedik be a magánvállalkozást az egészségügybe, akkor az annyira fel fog töredezni, és olyan sok ponton lesz egyéni érdekektől függő, akkor még drágábbá fog válni az egész rendszert.



Prof. dr. Brooser Gábor
A Magyar Orvosi Kamara egykori elnöke
Budapest




Vissza kell adni a kamara korábban elvett jogosítványait



Ha valaki nyomon követte a Magyar Orvosi Kamara utóbbi 6 - 8 éves munkáját, törekvéseit, egyértelműen megállapíthatja, hogy annak vezérelve koherens és konszenzuson alapuló egészségpolitika kialakításában való aktív közreműködés szándéka volt. Úgy tűnik, hogy leendő egészségügyi kormányzatunk - legalább is a nyilatkozatok alapján - végre hajlandó igazi partnernek tekinteni kamaránkat. Nagy várakozással és az aktív közreműködés ajánlatának szándékával tekintünk az elkövetkezendő hónapok elé. Hogy mit tartunk a legfontosabbaknak? Az egészségügyet közszolgálatnak tekintő kamara tevékenységét a döntéshozókkal, az ellátottakkal és ellátókkal szoros szövetségben képzeli el. Hivatásrendi kamaránk ennek feltételét abban látja, hogy korábban elvett közigazgatási feladatait, jogosítványait (teljes körű kamarai tagság, etikai rendszer működtetése, orvosok működési nyilvántartása, továbbképzések irányítása, egyetértési jogok helyreállítása, együttműködés és egyetértés a hivatást gyakorlók egzisztenciáját érintő kérdésekben) maradéktalanul visszakapja. Ez szolgáltathat alapot arra, hogy kamaránk által már eddig is kidolgozott, a jövőben az elvárásokhoz alakítható részkérdésekben is szervezési és szakmai javaslataival a kormányzat rendelkezésére állhasson. Tudjuk, hogy ezek a célok csak akkor valósíthatók meg, ha csúfosan megnyirbált jogokat biztosító kamarai törvényünk ennek megfelelően megújul. Ezért feltétlenül támogatandónak tartjuk a három egészségügyi kamara elnökének nyilatkozatát arról, hogy mindhárom kamara hozzálát a kamarai törvény előkészítéséhez. Ezzel igazolódik az is, hogy kamaránk nem csak kritizál, opponál, hanem konkrét javaslatokkal áll elő. Reméljük, ezek meghallgatásra kerülnek és hozzájárulnak a magas színvonalú gyógyításhoz szükséges társadalmi béke, nyugalom megteremtéséhez.


 
Dr. Rácz Sándor
A Magyar Orvosi Kamara
B.-A.-Z. Megyei Területi Szervezetének elnöke



Erős orvosi kamara



A társadalmi tényezővé váló orvosi kamara Molnár Lajos idejére eső szétverési kísérlete nem sikerült. Mint kötelező tagság nélküli szervezet átvészelte az elmúlt három évet, de a joggal elvárt hatékonysággal nem volt képes működni. Márpedig egy erős kamarára szükség van. Ehhez azonban vissza kell kapnunk az elvett jogosítványainkat. Korábbi véleményemmel ellentétben ma határozottan úgy látom, hogy ismét kötelezővé kell tenni a kamarai tagságot. Az utóbbi években kaotikus etikai ítélkezést hozzáértő szakemberek közreműködésével végre meg kell újítani. Őszintén bízom abban, hogy a leendő kormánypárt elnökének szóbeli ígéretei és a választási programban is megfogalmazottak valóra válnak. Ez lendületet ad a kamarai törvény megkerülhetetlen megújításához. Rajtunk nem fog múlni.



Dr. Borda Ferenc, elnök
A Magyar  Orvosi  Kamara
Bács-Kiskun  Megyei  Területi  Szervezetének elnöke

Cikk értékelése

Eddig 11 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások