Onko Klub nyílt Kecskeméten

A Dél-Alföld első regionális onkológiai információs központja
2010-05-20

Május 14-én átadták a dél-alföldi régió első Onko Klubját, onkológiai információs központját Kecskeméten, a Megyei Kórház Onkológiai Osztályán. A kezdeményezéssel a kórház egy régóta megvalósításra váró elképzelése vált valóra: több nemzetközi felmérés igazolja ugyanis, hogy a megfelelő tájékozottság csökkenti a szorongást, növeli a kontroll érzését, fokozza az aktivitást és segíti a betegek együttműködését a kezelőorvosukkal a kezelés során. A zsúfolt rendelések, a rendkívül leterhelt egészségügyi személyzet azonban nem minden esetben tud megfelelni ezeknek az elvárásoknak. Ezt a hiányt pótolja az az információs bázis, amely részben a Központ számítógépes rendszerén, részben írott anyagokban, részben ismeretterjesztő előadásokon keresztül lesz elérhető a betegek számára.

Hazánkban a rosszindulatú daganatos megbetegedések a szív- és érrendszeri eredetű betegségek mögött a második leggyakoribb halálozási okként említhetőek. Magyarországon évente mintegy 75.000-80.000 új daganatos megbetegedést regisztrálnak és mintegy 30.000-35.000 daganatos betegséggel összefüggő halálesetről számolnak be. A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzati Kórház Onkoradiológiai Osztálya különleges kezdeményezésbe fogott, amelynek során a daganatos megbetegedésben szenvedőket a betegségükkel kapcsolatos információkkal segítik, megkönnyítve ezáltal a rehabilitációjukat és felépülésüket.

 


Az információs központ létrehozásában jelentős segítséget nyújtott az onkológia területén kiemelkedő szerepet betöltő  sanofi-aventis/Chinoin.


A központ létrehozását az tette szükségessé, hogy a betegek egyre nagyobb mértékben igénylik a betegségükről, kezelésükről való teljes körű tájékoztatást, amely szükséges ahhoz, hogy felelős döntéseket tudjanak hozni és saját erőiket is mozgósítva fel tudjanak készülni a várható nehézségekre, képesek legyenek olyan életmód változtatásra, amely pozitívan befolyásolhatja a betegségük lefolyását.


„A kecskeméti onkológiai osztályon a betegszervezetekkel együttműködve már igen régóta tervezzük az Onko Klub létrehozását, hogy betegeink a kezelések mellett megfelelő háttértámogatást kaphassanak. A többi kórházhoz hasonlóan nálunk is működnek különböző betegklubok és pszichológiai tanácsadás is, viszont ez nem mindig elegendő. Az orvosok és a kórházi szakszemélyzet sajnos sokszor túlterheltek, és nem minden esetben tudnak lelket önteni az aggódó betegekbe, ezért is éreztük elengedhetetlenek az információs központ létrehozását – mondta Dr. Pajkos Gábor, a Kecskeméti Onkoradiológiai Centrum vezetője.

Cikk értékelése

Eddig 9 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások