Patikabezárások lesznek

2011-06-24

Dr. Küttel Sándor elnök, Gyógyszer-nagykereskedők Szövetsége:  A gyógyszeripar már tavaly, a 12 százalékos adókulcs mellett is több mint 50 milliárd forintot fizetett be az államkasszába, így mondani sem kell, hogy a 20 százalék óriási tehernövekedést jelent.

Egyelőre kiszámíthatatlan, milyen hatással jár majd mindez: egyes gyártók lehet, hogy nem forgalmaznak majd bizonyos készítményeket, a magyar piaci szereplők pedig a kutatás-fejlesztéstől vonhatnak el forrásokat. Az orvoslátogatói díjemelések hatására csökkenhet az orvoslátogatók száma, ahol ez problémát jelent.

Én személy szerint attól tartok, az utóbbi téren hozott intézkedések nem is hozzák majd a várt megtakarításokat. Ami a piac többi szereplőjét illeti, a nagykereskedőkre és a kiskereskedőkre indirekt hatásokat gyakorolnak majd az intézkedések.
Ez elsősorban forgalomcsökkenést jelent, illetve a finanszírozási gondokat a gyógyszerkereskedelemben. A gyógyszertárak határidőn túli kintlévőségei az utóbbi években folyamatosan nőttek, tavaly már meghaladták a 18 milliárd forintot. A jelen intézkedések mellett a folyamatok következménye beláthatatlanná válik. Minden milliárdnyi forgalomcsökkenés nagyjából 150 millió forintos árréskiesést jelent a patikáknak és 50 milliót a nagykereskedőknek. A forgalomcsökkenés patikabezárásokhoz vezethet. A kormányzat rendszerint azt hangoztatja: az intézkedések célja, hogy a betegterhek ne nőjenek.

Ezek azonban nemcsak forintosítottan nőhetnek, hiszen a beteg terheit az is növeli, ha nehezebben vagy egyáltalán nem jut gyógyszerhez. Ha pedig a koleszterincsökkentők támogatásának átgondolását vesszük, ott még akár forintális tehernövekedés is elképzelhető. Összességében azt tudom mondani, hogy a gyógyszeripar és a gyógyszerpiac minden szereplője igen nehéz idők előtt áll.

Cikk értékelése

Eddig 1 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások