Nehéz napok a Pécsi Egyetemen
2010-06-28A Nemzeti Nyomozóiroda őrizetbe vette, majd előzetes letartóztatásba helyezte a Pécsi Tudományegyetem több magas beosztású alkalmazottját bűnszövetségben elkövetett vesztegetés alapos gyanúja miatt, ugyanakkor továbbra sem enyhül a dr. Gábriel Róbert Rektor által egyoldalúan felmondott kollektív szerződés miatti sztrájkfenyegetettség.
A Pécsi Tudományegyetem hat alkalmazottjával, valamint külső beszállító cégek négy munkatársával szemben a Nemzeti Nyomozóiroda (NNI) bűnszövetségben elkövetett vesztegetés alapos gyanúja miatt folytat eljárást. A nyilvánosságra került információk szerint, amelyet megkeresésünkre dr. Gábriel Róbert rektor, és Bartha László őrnagy, az NNI szóvivője is megerősített, a gyanúsítottak között van az egyetem gazdasági főigazgatója, az informatikai igazgató, a főigazgató tanácsadója, a beszerzési osztály vezetője, a számítógép – közbeszerzési referens, valamint további két munkatárs.
A gyanú szerint elsősorban számítógépek beszerzésével összefüggésben történtek visszaélések, amelyek során a gyanúsítottak pénzt adtak és juttattak vissza, jelentős mértékben megkárosítva ezzel az egyetemet. A kár mértékéről pontos információval még nem rendelkezik a hatóság, illetve nem kívánta ezt kommentálni Bartha László. Nagyságrendjét csak valószínűsíteni lehet annak ismeretében, hogy az egyetem vezetése által nyilvánosságra hozott adatok szerint az intézmény számítógépek és programok beszerzéséhez rendelt éves költségvetése eléri az 500 – 700 millió forintot. „Az egyetem vezetése megdöbbenve értesült az őrizetbe vételek híréről” – nyilatkozta dr. Gábriel Róbert. Hozzátette, „az egyetem kész minden segítséget megadni a hatóságok munkájához, és az ügyben érintett munkatársak helyettesítéséről döntött.” A PTE felnőttképzési karán már tartott házkutatást a Baranya Megyei Rendőrség. A korábbi nyomozást azonban az ügyészség rendelte el hűtlen kezelés gyanújával, miután ismeretlen személy feljelentést tett a karon folyó állítólagos visszaélésekkel, fiktív számlaadásokkal kapcsolatban. Jelen nyomozás ugyanakkor azon gyanú alapján folyik, hogy az egyetem számítógépes beszerzéseinek összege néhol az elvárhatót jócskán meghaladva alakult, ami mögött vesztegetés valószínűsíthető. „A két eljárás külön szálon és különböző szervek felügyelete mellett fut, közöttük összefüggés nincs” – hangdúlyozta Bartha László.
Az egyetemet érintő beszerzési botrány mellett az intézmény helyzetét tovább nehezíti a Rektor által 2010. március 31-én, június 30-ai hatállyal egyoldalúan felmondott kollektív szerződés miatti sztrájkfenyegetettség. A kialakult helyzetet az érintett felek másként értékelik. A PTE–n működő szakszervezetek a lépést jogellenesnek ítélik, tekintettel arra, hogy megelőző egyeztetés nem történt. A döntést a Munkaügyi Bíróságon megtámadták, amely eljárásában kimondta, hogy továbbra is a jelen, 6500 dolgozót érintő kollektív szerződés van érvényben. Az egyetem vezetése ugyanakkor az intézmény pénzügyi stabilitásának megőrzésére és a dolgozói egyenlőtlenségek feloldására való hivatkozással, nyilatkozatuk szerint a jogszabályokkal és a kollektív szerződés rendelkezéseivel összhangban, a klinikai központ kérésére jogszerűen mondta fel a szerződést. Ugyanakkor nem kívánták kommentálni azt, hogy a szerződés felmondásának mennyiben van köze a közelmúltban lezajlott rektorválasztás eredményéhez, amelyben dr. Gábriel Róbert alulmaradt a megválasztott rektorral, Bódis József orvosprofesszorral szemben. A kialakult helyzetről dr. Papp Gábort, a Magyar Orvosok Szövetsége Dél-Dunántúli Régió vezetőjét kérdeztük, aki elmondta, hogy az ellenérdekelt felek között patthelyzet alakult ki. Ugyanakkor elutasított minden további nyilatkozattételt jelen tárgyalási pozíciójuk tarthatósága érdekében. Korábbi nyilatkozatuk szerint azonban, amennyiben csak a munkabeszüntetés marad meg érdekeik érvényesítéséhez eszközükül, ezzel úgy élnek majd, ami a betegellátást „nem korlátozza, nem csökkenti, és nem odázza el”.
N. Szabó Tímea
Cikk értékelése
Eddig 4 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások
Sebestyén Zsuzsanna Katalin | 2010-07-21 13:27:40
Sajnálatos , hogy ilyen történhet bármelyik Egyetemen!