Rovatok: Körkérdés
Lapszám: Orvosok Lapja | 2010 | 7. évfolyam 1. szám

Mit vár 2010-től?

2010-01-21

A változások elindulását

 

Az ország minden területére, így az egészségügyre is jellemző általános, gazdasági és erkölcsi hanyatlás olyan mértéket ért el, hogy ennek gyors megváltozása reálisan nem remélhető. Alapvető, gyökeres változtatásokra van szükség, hitet, reményt adó programokra és a hagyományos erkölcsi értékrendek helyreállítására. Egy­értelmű azonban, hogy ezek a változások nem történhetnek meg egyik napról a másikra, viszont elindításuk rendkívül sürgető. Kérdés, hogy a választások után egy új, nemzeti érdekeket előtérbe helyező kormány meg tudja-e, illetve meg akarja-e hozni azokat az azonnali hatású és hosszú távon eredményeket ígérő döntéseket, amelyek az életfontosságú változásokat elindíthatják. Ezeket a döntéseket pedig meg kell hozni, mert a jövőkép most katasztrófális (népesség fogyás, gazdasági- és erkölcsi hanyatlás). Nincs más választásunk, mint bízni a változások elindulásában és azok eredményeinek jelentkezéséig minden nehézség ellenére ki kell tartanunk, munkánkat változatlanul a lehető legnagyobb hozzáértéssel, odaadással kell végeznünk.

dr. Szerafin László
osztályvezető főorvos,

tanszékvezető főiskolai docens,
Nyíregyháza

 

Tervezhető életet

 

Becsületes munkáért megbecsült és ennek megfelelő bért: EU-közelit, hogy nem kelljen külföldre menni a megélhetésért. Kapja vissza minden magyar orvos a szakmai megbecsülését. Rendezzék a Fog­or­vosi Alapellátás helyzetét! Ma ez a rendszer a mi bőrünkön működik. Ki tudnánk számolni, mennyit vesz el a REP tőlünk a pimaszul alulfinanszírozott rendszer diktatórikus és fenyegető fenntartásával. Állítsák vissza a MOK-ot az eredeti helyére. Még több beleszólási joggal ruháznám fel, sőt: az egészségügyben kizárólagos szakmai döntés és vétójoggal ruháznám fel. Külön Fogorvosi Kamara kell! Az új Kormánytól első feladatként elvárom, hogy egyszer s mindenkorra emelje európai színvonalra a magyar egészségügyet. A sasszézásokból elég volt! Szeretnék tervezhető életet, kiszámítható hiteleket, és ezt itt Magyarországon szeretném elérni, nem idegenben.

dr. Szepesi Kinga,
fogszakorvos,
Szentlőrinc

 

Pesszimista vagyok

 

A derűs optimizmusra nincs okom, inkább pesszimistán kezdem az új évet, mert:
– 20 év (vagy több) hibáit nem lehet 1-2 év alatt megoldani, főleg, ha szándék sincs rá. Tartok tőle, hogy a választások után sem fog javulni az egészségügy gazdasági helyzete, mivel a „felül zárt” kassza egyre szegényebb. Kiút talán egy korrekt biztosítási rendszer lenne, de az „átstrukturálás” is hosszú évekbe kerül.
– Jelen főállású munkahelyemen a kórházat eddig üzemeltető Kft. január 31-ével felmondta az eredetileg 30 évre kötött szerződést, az önkormányzat február 1-től egy (önkormányzati tulajdonú) kft.-vel folytatja. Kérdés, hogy ez jelen finanszírozási feltételekkel meddig működik.

dr. Csilléry István,
traumatológus,
Tapolca

 

Álmok…

 

Elnézést kérve a tisztességes kivételektől, úgy tűnik, Ma­gyarországon ha valaki/valakik vezető pozícióba kerülnek, elfelejtik azt, hogy honnan jöttek, és miért lettek/lehettek azok, akik. Furcsa módon visszafordíthatatlan átváltozáson esnek át, minden (saját hatalmuk? külhoni megítélésük? anyagi érdekeik?) fontosabbá válik valódi feladatuknál. Ezért én inkább a teljesség igénye nélkül sorolnék fel néhány általam fontosnak tartott dolgot, ami az álmom, azt, hogy mit várnék (így feltételes módban) – ha nem is 2010-től – de a jövőtől: költségeket fedező finanszírozást az ágazatban; az egészségügyben dolgozók munkájának értékével arányos anyagi, és társadalmi megbecsülését; esélyegyenlőséget a gyógyításban (is!) a vidéken, kistelepülésen élő emberek számára; valóban politikától mentes egészségügyet; tisztességes adókat, adócsalóktól mentes vállalkozásokat; az Alkotmányban biztosított jogok és kötelességek maradéktalan betartását.

dr. Deák Zoltán,
főigazgató főorvos,
Kalocsa

< Előző | 1 | 2 | 3 |

Cikk értékelése

Eddig 2 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások