Veszélybe került az orvos utánpótlás?
Bojkottálják a rezidensképzést
2010-03-19
Haláláig dolgozik az orvos
Normál orvosi béreket követelünk, azonnali hatállyal, mely egzisztenciát, és normál megérhetést biztosít. Az orvosok is vannak olyan fontos tagjai a társadalomnak, mint a politikusok, vagy a köztisztviselők. Az orvosok munkamániásak! Többet dolgoznak sokkal, mint az átlagemberek, és hamarabb is halnak meg a sok túlmunka, és ügyelet miatt. Állandó stressznek vagyunk kitéve, nagyobbnak mint a katonatisztek és a rendőrök, kormányőrök, rendvédelmi szervek stb. Nyugdíjkorhatár kedvezményt nem kaptunk soha. Haláláig dolgozik az orvos! A mi orvostársadalmunk soha nem volt munkanélküli, és betegen is dolgozik. Ki vagyunk rekesztve minden nemű juttatásból. Az orvosnak miért kell TB-t fizetnie: az ügyeleti munkát miért nem számolják el, miért nem kapunk érte nyugdíjkedvezményt? A munkánk során bebizonyítottuk, hogy bőven visszafizetjük képzésünk költségeit. A társadalom összes tagjának egyenlő megítélésre van szükség egy demokratikus társadalomban.
Dr. Kollár László
Háziorvos
Hernád
Értelmetlen odaláncolás
Súlyos tragédia, hogy a fiatal orvosok az egyetemen és kórházakban felnyalábolt tudással külföldre távoznak. Azért teszik ezt, mert a nehéz körülmények között végzett, felelősségteljes munkáért kapott (éh)bér alkalmatlan a megélhetésre, családalapításra. Bármilyen szomorú, tökéletesen érthető és elfogadható, ha elmennek. Nyilvánvaló a kérdés megoldása. Ha a kezdő orvos tisztességes bért kapna, ami elég lenne egy megfelelő lakás bérlésére, családfenntartásra, minőségi, kulturált életre, akkor többségüknek nem jutna eszébe elhagyni a magyar egészségügyet. A fiatal orvos értelmetlen odaláncolása a kórházhoz, szabadságának súlyos megtiprása, ami színvonalában és erkölcseiben tönkretett egészségügyünk mélypontjához vezetne.
Dr. Magyar Anna
Háziorvos
Budapest
Felgyorsul a kivándorlás
A rezidensképzés, illetve a rezidensek problémája az egészségügy „általános” rendezése nélkül nem oldható meg, azaz a keret az egész magyar egészségügy. A kilencéves röghöz kötés értelmetlen, mert aki akar és/vagy tud, már rögtön végzés után kimegy hazánkból. Ezzel szerintem még fel is gyorsíthatjuk, és véglegessé tehetjük az orvosi kivándorlást. Aki fiatalon kimegy, és kint indul a karrierje, esetleg családot alapít, nem jön haza. Lehet, hogy már elavult és viszonylagos a szám, de kb. fél éve azt olvastam, hogy nettó 200 ezer Ft-tól már sokan nem vennének vándorbotot a kezükbe. Magyar orvosként magyar beteget kívánok gyógyítani, és rezidenseink is ezt érzékeltették a minap. Büszke vagyok rájuk ezért. De nem lehet a végtelenségig visszaélni az orvosi lelkiismerettel és ragaszkodással a szűkebb (szakma) és tágabb (nemzet) sorsközösséghez, amihez mindnyájan tartozunk. Ne felejtsük el, és ez nem szólam: a betegeken „csattan az ostor”. Szemlélet kérdése az egész: elismerik-e hogy értéket teremtünk azzal, hogy beteget gyógyítunk (lásd „nem termelő ágazat”) vagy nem. Ez az erkölcsi és anyagi kérdés.
Dr. Puskás Márton
Bőrgyógyász szakorvos
Pécs
Cikk értékelése
Eddig 13 felhasználó értékelte a cikket.
Cikk értékelése
Eddig 13 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások