Orvostörténeti gyűjtemény
2011-08-04A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma fontosnak tartja a múlt emlékeinek ápolását. Ennek jegyében indult el 2006-ban dr. Fésüs László, a DEOEC akkori elnöke kezdeményezésére és támogatására a Méltó emlék a múltnak, hagyomány a jövőnek” című programsorozat, amelynek szerves részét képezi a Tudományos Konferencia Központ épületében megnyílt kiállítás.
A tárlat megnyitásával a centrumnak és jogelődjének több mint nyolc évtizedes álma valósult meg. Az első kezdeményezések ugyanis a múlt század 30-as éveire vezethetők vissza, amikor dr. Diósadi Elekes György belgyógyász szorgalmazta az Orvostörténeti Múzeum létesítését. Az erkölcsi támogatás biztosítása mellett azonban előrelépés nem történt. 2005-ben az Élettudományi Központ és a Nemzeti Könyvtár új épületének átadásával lehetőség nyílt arra, hogy a megüresedő Kenézy Könyvtár épületében megalakuljon a 2004. decemberi Centrum Tanács döntése alapján a Tudományos Konferencia Központ és az Orvos- és Egyetemtörténeti Gyűjtemény.
Iskolateremtő professzoraink munkásságát bemutató tárlatukban az egyetemi tanárok különböző dokumentumai, különlenyomatai, személyes tárgyai kerülnek kiállításra. Itt tekinthetik meg vendégeink Sántha Kálmán idegsebész professzor eredeti Kossuth-díját, posztumusz Széchenyi-díját, valamint Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudós levelét.
A konferenciaterembe lépve a látogató az Orvostudományi Kar történetébe, azon belül is az 1918 és 1950 közötti időszakába nyerhet betekintést, ahol bemutatásra kerülnek Korb Flóris építész által készített tervrajzok, a ‘20-as évekből származó diplomák, indexek, fényképek, dokumentumok, a centrum díjai, a professzorokról készült érmék és a Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért érme is.
A professzori emlékszobában az Orvostudományi Kar neves professzorainak az 1930-as évekből származó bútorai kerülnek bemutatásra a hallgatói és rektori talárok mellett.
A gyógyszergyártás története Debrecenben című kiállítás elkalauzolja a látogatót a debreceni gyógyszergyártás múlt század elejéig visszanyúló történetébe, ahol végigkísérhetik azt az utat, amelyet a Debrecenben működő gyógyszercég elődjei bejártak a manufakturális gyógyszer-előállítástól a legkorszerűbb nagyüzemi gyártásig.
Orvostörténeti eszközök, valamint egzotikus országokból származó népi gyógyászati kellékek bemutatása mellett műszertárlatunkban három korabeli rendelőnek biztosítunk helyet. A kiállítás részét képezi az 1960-as évekből származó Kay-Cross típusú PEMCO szívmotor, az MB-9100-as gamma-kamera, a laparoszkópia magyarországi képviselőjének, dr. Veres Jánosnak eredeti műszere, továbbá a sebészet, mikrosebészet, ortopédia, szülészet, aneszteziológia, szemészet, fül-orr-gégészet, bőrgyógyászat, közegészségtan, belgyógyászat, laboratórium, anatómia és az igazságügy eszközei. Az orvosi kézi műszereket dr. Nemes Csaba aneszteziológus főorvos és felesége, dr. Répay Gabriella fül-orr-gégész szakorvos adományozta az Orvostörténeti Gyűjteménynek.
A nagyszámú tárgyi eszközök mellett a gyűjtemény könyvtára is értékes, muzeális értékű kiadványokkal rendelkezik, amely elsősorban professzori könyvhagyatékok példányait, másodsorban a budapesti Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár ajándékait tartalmazza.
Orvostörténeti Könyvtárunk főadományozója dr. Szállási Árpád orvostörténész, magántanár, aki egyedülálló muzeális értékű kiadványokkal, orvostörténeti szakirodalommal gazdagítja könyvállományunkat. Mindemellett lelkes segítője időszakos kiállításunknak, amelynek megvalósulásához dr. Paragh György egyetemi tanár, centrumelnök nyújt támogatást.
Érdeklődőket, csoportokat előzetes bejelentkezés után tudunk fogadni; telefonszámunk: (06-52) 411-717/ 55166. Továbbra is örömmel fogadjuk a támogatók nagylelkű hozzájárulását és felajánlásait a gyűjtemény folyamatosan bővülő anyagához.
Cikk értékelése
Még senki sem értékelte a cikket. |
Hozzászólások