Szerző: Dergán Ádám

Békés megye: konferencia a kiútkeresés jegyében

Közcélú, emberközpontú egészségpolitikára van szükség!
2010-03-23

„Az egészségügy átfogó változásának szükségessége, és az orvosok helyzete Magyarországon 2010-ben” címmel rendezett konferenciát a Békés Megyei Önkormányzat február 24-én Békéscsabán, a Jókai Színházban. A rendezvény főelőadója dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke volt.

A szervezők elismert szaktekintélyeket kértek fel arra, hogy széles körű és hiteles tájékoztatást adjanak a szükséges, ám elmaradt egészségügyi változtatásokról, és ezek társadalomra gyakorolt hatásairól. Miként lehet a mai keretek között a lehető legjobb egészségügyi közszolgáltatást biztosítani? Milyen méreteket ölt a szakemberhiány? Melyek az orvosképzés problémái? Milyen az orvosi hivatás megbecsülése Békésben? Milyen szerepet tölt be az orvosi kamara a megyében? – ezek a témák kivétel nélkül terítékre kerültek. Az eseményen résztvevő települési vezetők és orvosok a nap végére hiteles képet kaptak a magyar egészségügy helyzetéről.

 

 

„Mi egyet szeretnénk: jól és normálisan gyógyítani a magyar embereket azért, mert Magyarországnak ez a jövője. Az egészségben maradó, kiművelt emberfő az, aki a magyar nemzetet előre tudja vinni. Mi ebben a munkában pártsemlegesen, békésen, normálisan dolgozó eszközök kívánunk lenni” – hangsúlyozta dr. Éger István. A MOK elnöke emlékeztetett arra, hogy a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) 2009. június 18-án nyilvánosságra hozta egészségpolitikai programját, „Az egészség, mint alapérték az új demokratikus társadalmi szerződésben” címmel. Éger István hangsúlyozta, hogy az általa felvázolt jövőkép e dokumentumon alapul. A konferencia főelőadója az elmúlt két évtized egészségügyét jellemezve elmondta: hiányoznak belőle a szükséges kardinális lépések. Mint fogalmazott: ma Magyarországon nincs érvényes és elfogadott egészségpolitika.

 

Ehelyett „egészségügy politikával” találkozunk, amelyben aktuális gazdasági és pártpolitikai érdekek és kényszerek mentén hoztak döntéseket. Az előadó a mai helyzetet „kárkezelő hadiegészségügynek” nevezte, amely drága, embertelen és rossz hatásfokkal működik. A jövőről szólva kijelentette: közcélú, emberközpontú egészségpolitikára van szükség. Alapelveket kell leszögezni: milyen elvek szerint akarunk gyógyítani, működtetni az egészségügyet? Ezen alapelvekre épített célokat kell kitűzni, és ezen célok megvalósítása érdekében kell működtetni a lehető legjobb szerkezetet, tehát struktúrát.
Domokos László, a Békés Megyei Közgyűlés elnöke a jelenlegi egészségügyi állapotokról szólva hangsúlyozta: a Pándy Kálmán Megyei Kórház 2009-es, leadminisztrált teljesítményének tizenöt százalékát, azaz közel 1,5 milliárd forintot nem fizette ki az Országos Egészségügyi Pénztár, ezért a fenntartó megyei önkormányzat kénytelen volt hiteltartalékot beállítani az intézmény számára.


Dr. Benedek György, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja arról beszélt, hogy az orvosi képzés egyik problémája abból fakad, hogy ha egy végzett orvos ma csak egy évig nem képezi magát, már elveszett. Ezért erősíteni kell a szemléletet, miszerint az orvosi kar feladata nem az, hogy a tananyag bemagolására ösztönözzön, hanem hogy az élethosszig tartó tanulás jegyében a hallgatókat saját tudásuk önálló bővítésére sarkallja.


Dr. Fazekas Özséb, a Magyar Orvosi Kamara Békés Megyei Területi Szervezetének elnöke a megye az orvosi hivatás itteni megbecsüléséről  beszélt. Közölte, hogy Békés megyében jelenleg tíz településen van betöltetlen állás az alapellátásban. Hozzátette: 2002 és 2008 között a megyében dolgozó orvosok száma harminc százalékkal csökkent. Elhangzott továbbá, hogy 2008-ban Békés volt az egyetlen megye, ahol az alkalmazásban álló orvosok havi nettó bére nem érte el a százezer forintot…

Cikk értékelése

Eddig 8 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások