Kizárólag fiskális szempontok

2011-06-24

Dr. Mikola Bálint elnök, Magángyógyszerészek Országos Szövetsége: A tb-kassza csökkenésével 2014-re 0,7 százalékra süllyedne a GDP gyógyszerkiadása a visegrádi országok mostani, 1,1 százalékos átlagához képest.
Ugyan a fejlett országokban ez az arány 0,83 százalék, de ott a hazai 200 dollárral ellentétben 412 dollár jut gyógyszerre, egy főre a közkiadásokból, miután a magasabb GDP-ből még arányaiban is nagyobb rész esik az egészségügyi kiadásokra.

Jelenleg sajnálatos módon úgy tűnik, hogy bár már evidencia a gazdasági és a szakmai programok kötelező harmóniájának igénye, a konvergencia-program mentén ismét a fiskális metodikák determinálják a korábban jól megfogalmazott egészségpolitikai irányelveket. Valóban igazolható, hogy a gyógyszerkiadásokban nem elég hatékony a forrásallokáció, és a társadalom egészségi állapota EU-s mércével mérve nagyon rossz. Mindezek a jelenségek teljes joggal indukálhatnak egy közép- és hosszútávú, orvosszakmailag is megalapozott támogatáspolitikai és finanszírozási programot, ami messze nem egyenlő a jelenleg tervezett, három év alatt lebonyolított forráskivonással.

Mára a gyógyszertárak több mint 18 milliárd forintnyi (!) tartozást halmoztak fel a gyógyszernagykereskedők felé. Ennek következményeképpen a patikák tartozásállományának jelenleg is folyamatos növekedése, a közvetlen lakossági ellátással együtt beboríthatja a gyógyszer-nagykereskedelmet is, kihat a gyógyszeriparra, ami a kényszerű szolgáltatáscsökkentés eredményeként a gyógyszerhez való hozzáférés esélye csökkenésének és ezáltal reális egészségveszteségnek a társadalompolitikai kockázatát is hordozza.
A betegterhek növelésének kizárási szándékát örömmel üdvözöljük, de messze nem tartjuk reálisnak. Az előző kormány intézkedései ugyanis jól érzékeltették, hogy a térítési díj emelése egyértelműen a krónikus betegségek kezeléséhez nélkülözhetetlen gyógyszerek kiváltásának nemkívánatos elmaradását eredményezi. Az említett időpontban történő támogatáscsökkenés 38 milliárdos betegteher növekedéssel járt, ami 12 százalékos gyógyszertári forgalomcsökkenést eredményezett: a betegek egyszerűen nem váltották ki a gyógyuláshoz sokszor elengedhetetlenül szükséges gyógyszereket.

Természetesen ebből adódóan további gyógyszertárak kerültek a működésképtelenség határára, csökkentve a gyógyszerbiztonságot. Ezzel szoros összefüggésben az alapellátás definitivitását célzó, népegészségügyi folyamatokat segítő, és egészségnyereséget rövid idő alatt reálisan felmutatni képes egészségpolitikai célok komoly veszélybe kerülnek.

Cikk értékelése

Még senki sem értékelte a cikket.

Hozzászólások