Lapszám: Orvosok Lapja | 2011 | 8. évfolyam 6. szám
Szerző: Kiss Roland

Nyárközepi vállalások: tízből négynek híre sincs

Most már biztosan csúszik az új gyógyszertámogatási rendszerről szóló javaslat elkészítése
2011-08-04

A felső- és közoktatási törvény kivételével teljesítette július 1-jére szóló vállalásait a kormány – közölte a kabinet első félévét értékelő tájékoztatóján, július 1-jén Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár. Ez a megállapítás azonban két irányból is sántít: a felső- és közoktatási törvény megújítását a Széll Kálmán-terv szeptember elejére harangozza be, vagyis itt még nincs késésben a kabinet. Másfelől azonban több, ténylegesen július 1-jére szóló vállalással adós a kormány, többek között az új gyógyszer­támogatási rendszer megalkotásával.

Az utóbbi hónapokban jelentős átalakítások történtek ugyan egészségügyi és gyógyszer-fronton, a július 1-jére ígért új gyógyszertámogatási rendszerről azonban egyelőre semmit nem tudni. Az első félév végére szóló kormányzati vállalások közül talán ez az egyetlen igazán fajsúlyos kérdés, amelyet egyelőre teljes homály takar.
A gyógyszer-finanszírozás rendszerét ugyanis valóban módosította a kormány: 12-ről 20 százalékra emelkedett a támogatott készítmények után fizetendő különadó, a gyógyszercégekre kiszabható bírság a hússzorosára, az orvoslátogatók után fizetendő díj pedig a kétszeresére emelkedett.
Jelentős szigorításokról döntött a kormány a táppénz-kifizetések terén is: májustól a felére, 5200 forintra csökkent a táppénz maximális napi összege, miközben az e téren elkövetett csalásokat – egy új büntetőjogi kategória, a költségvetési csalás megalkotása révén – akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is „honorálhatják” a jövőben a bíróságok.
A korengedményes nyugdíjak felülvizsgálata folyamatban van, jól jelzik ezt a már-már állandósult tüntetések az érintettek részéről. Megkezdődött a közmunkák új rendszerének kidolgozása is, Kovács Zoltán államtitkár néhány héten belül részletes tájékoztatást ígért erről. Egyelőre azonban teljes homály fedi azt, hogy a jövőben pontosan milyen feltételek mellett lehet valakit rokkantnak minősíteni, és a közszférában dolgozók is várnak a nekik szóló új életpályamodell bemutatására. Holott e vállalások mellett is július 1-ji dátum szerepel a tavasszal bemutatott Széll Kálmán-tervben.
Még esélytelenebbnek tűnik az, hogy a rezsiköltségek befagyasztásáról szóló szabályozás megszülessen a közeljövőben. Igaz, sor került a korábbi gázár-támogatási rendszer néhány hónapos meghosszabbítására, ám nehezen tagadható, hogy a kormányzati vállalás ennyivel nem pipálható ki.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a kevésbé precízen „tavaszra” ígért további három vállalás mellé is pipát tehet a kormány. Megszületett ugyanis a megállapodás a bankokkal a jelzáloghitelesek megsegítéséről, és benyújtották az e-közigazgatásról és az adminisztrációs terhek csökkentéséről szóló programokat is. A nemzeti munkatervet az április végi határidő helyett végül június végén tárták a nyilvánosság elé.
Az is igaz, hogy egyes területeken nehéz megítélni, mely vállalások mellé kerülhet pipa és melyek mellé nem. A rokkanttá minősítés szabályozásának átírása ugyanis nem valósult meg, ám döntöttek a korhatár alatti, úgynevezett harmadik kategóriába sorolt rokkantellátások felülvizsgálatától. Megszületett az az alkotmánymódosítás is, amely széles körben lehetővé teszi a korhatár alatti nyugdíjellátások megvonását.
Brüsszeli forrásokból úgy tudjuk, a vállalások teljesítését szorosan nyomon követik az uniós szakemberek, arra azonban egyelőre biztosan nem kerül sor, hogy hivatalos kritikát fogalmazzanak meg a kisebb csúszások miatt. Azt pedig kormányzati körökből erősítették meg, hogy hamarosan megkezdődnek a tárgyalások a gyógyszergyártókkal az új támogatási szisztémáról.

Cikk értékelése

Még senki sem értékelte a cikket.

Hozzászólások