Nem orvosok döntése
2011-06-24Dr. Simon Tamás elnök, Magyar Rákellenes Liga: Aggodalomra ad okot, hogy bizonyos igen drága rákgyógyszerek alkalmazása esetében a gyártónak vissza kell térítenie a TB-segítséget, amennyiben nem hozta a gyógyítás a kívánt eredményt.
Ez cost-benefit alapú, közgazdasági megközelítésű döntés, nem pedig orvosi szemszögből született, hiszen egy orvos jól tudja: ezek a készítmények bizonyos betegeknél jó eredményt hoznak, másoknál viszont egyáltalán nem válnak be. Ez biológiai adottságok kérdése, vagyis bárkit is büntetni igazságtalan azért, ha egy betegnél történetesen nem hat a gyógyszer.
Szkeptikus vagyok azt illetően is, miként lehet orvosilag elfogadhatóan bizonyítani, a kívánt eredményt hozta-e az adott betegnél a gyógyszer vagy sem…
Tény persze, hogy a gyártók érdeke az eladás, ezek a készítmények pedig roppant drágák. Ennek is oka van egyébként, hiszen a kifejlesztés, a molekuláris szintű vizsgálatok rendkívül sok pénzbe kerülnek. Az pedig más kérdés, hogy az orvostudomány eredményei mindig előbbre járnak annál, mint amit az egészségügy állni képes.
A biotechnológia azonban, mint mondtam, igen drága üzlet, és nem lehet ráterhelni a lakosságra e költségeket éppen azért, mert annyira sokba kerülnek a szóban forgó gyógyszerek. Ezt kizárólag a TB képes állni a szolidaritási alapon beszedett járulékból.
Cikk értékelése
Még senki sem értékelte a cikket. |
Hozzászólások