Közös elvárásokat fogalmazott meg a három egészségügyi hivatásrend

A kamarák hozzáláttak a kamarai törvény megújításának előkészítéséhez
2010-04-15

Közös sajtótájékoztatót tartott a három egészségügyi hivatásrend elnöke április 14-én a MOK székházában; Dr. Éger István az orvosi-, Dr. Horváth Tamás a gyógyszerészi- és Dr. Balogh Zoltán a szakdolgozói kamara elnöke az egység jegyében, szándéknyilatkozatban deklarálták, hogy mit várnak el a leendő döntéshozóktól.

A köztestületek a következő kormányzó erő által elvárt nyitottsággal és aktivitással, a jó szakmai együttműködés reményében hozzáláttak a kamarai törvény megújításának előkészítéséhez – jelentette be Dr. Éger István.

 

A Magyar Orvosi Kamara elnöke reményét fejezte ki, hogy az együttműködés, illetve a köztestületek működése a társadalom egészének érdekében nemcsak könnyebb lesz az eddigieknél, hanem az elvárható, „normális” keretek között fog zajlani.

 

„Hogy ennek az igénynek a maguk részéről a kamarák is eleget tudjanak tenni, szükségét látjuk soraink rendezésének, annak, hogy a becsületünkön esett csorba kiküszöböltessék. Ehhez azonban külső, kormányzati segítségre is szükség van – hangsúlyozta Dr. Éger István.

 

A kamarák önerejükből, tevékenységük 2006-os, törvényi szétzilálásakor, csak arra voltak képesek, hogy fennmaradjanak; a hivatások gyakorlói nagyon magas százalékban maradtak önkéntesen is a kamarák tagjai (A MOK-nak kb. 31 ezer, az MGYK-nak közel 5.600, a MESZ-nek 44 ezer tagja maradt).

„Szükséges, hogy hatékony és értékteremtő kamarákkal az egészségügyben a humánerőt védeni, támogatni, fejleszteni tudjuk és mindezzel szakmailag is egy közreműködő pozícióba kerüljünk a következő időszak döntéshozatalában” – mutatott rá a MOK elnöke.


Dr. Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke reményét fejezte ki, hogy a hivatásrendeknek az elkövetkező korszakban meglesz a lehetősége az érdekegyeztetés és az érdekképviselet demokratikus módjára. „Jogos az a hitünk és reményünk, hogy egy normális érdekképviseleti működés szerint tudunk közreműködni és együttműködni ezeknek a feladatoknak az elvégzésében” – fogalmazott a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.


Dr. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke bejelentette, hogy támogatják a másik két társkamarát abban, hogy kinyilvánítsák a leendő döntéshozók felé azt, hogy ebben az ügyben valamiféle változtatást kell elindítani. Rámutatott: az elmúlt években hiányoztak a kamarák értő, gondoskodó szavai, illetve feladatkörei. „Bízom benne, hogy a következő időszakban ezek a feladatkörök átértékelődnek, és olyan köztestületek lesznek, akik szakmaiságukkal, értő kritikákkal tudják a döntéshozókat befolyásolni abban, hogy lehet másképp is egy jogszabályt vagy törvényt láttatni és értelmezni” – zárta szavait a MESZK elnöke.

 

Az egészségügyi hivatásrendek alapvető tézisei kamaráikat illetően a leendő döntéshozók felé

 

A gyógyításban részt vevők hivatásrendiségét helyre kell állítani.

 

A hivatásokat jellemző tulajdonságok közül kiemelkedő jelentőségű a másik ember szolgálata, az autonóm, önszabályozó jelleg, a bizalom, a beteggel „szövetségben” végzett tevékenység. Az egészségügy közszolgálat, melynek feltétele a szakértelem, az elkötelezettség és az etikán alapuló minőség.

 

Ma a társadalom romokban hever, a káosz intézményesült, mely jelentősen kihatott tagjaink életminőségére is. A hivatásrendi magatartás egyre kevésbé jellemző, a szakembereknek nemcsak az államban, hanem magukban is keresniük kell a bajok forrását és a megújulás lehetőségét.

 

A hivatásgyakorlás feltétele a felkészültség, az elkötelezettség, a professzióhoz való lojalitás, és az etikai kódex betartása. Ennek összefogója és szervezője a hivatásrendi kamara.

 

A kamara köztestületi és önkormányzati jogosítványainak visszaadása, a kötelező tagság intézményének helyreállítása valamint az etikai rendszer megújítása nemcsak a szakemberek, hanem mindenekelőtt a társadalom érdeke. Hatékony demokrácia nincs szubszidiaritás nélkül, mert ott kell a döntéseket meghozni, ahol értenek hozzá és a feladatokat végzik.

 

Ehhez szervezet kell, a kötelező tagság pedig az érdekek és az értékek teljes körű képviseletét biztosítja. A kamarának a közhatalmi rendszer érdemben működő részévé kell válnia. Jó működése az össztársadalmi hatékonyság feltétele, valamint a minőség garanciája.
 
Ezért a kamara szervezetét alkalmassá kell tenni ezekre a feladatokra.

 

A következő időszak döntéshozóitól várjuk:
 
- Teljes körű kötelező kamarai tagság helyreállítását az egészségügyi kamarákban.
 
- Teljes körű, független etikai rendszer működtetését a kamarák által, valamennyi hivatásgyakorlót érintően.
 
- A működési nyilvántartás rendszerének, a köztestületekhez történő visszahelyezését.
 
- A folyamatos továbbképzések rendszerének köztestületi működtetését.
 
- Az egyetértési jogok helyreállítását. Egészségügyet érintő jogszabály köztestületi vélemény nélkül ne hatályosulhasson!
 
- Valós együttműködést a hivatást gyakorlók élet- és munka körülményeit, egzisztenciájukat érintő kérdésekben.

 

Fentiek megvalósulása érdekében – figyelemmel a közeli napok társadalmi aktivitásra, együttműködésre buzdító nyilatkozataira –hozzálátunk a kamrai törvény megújításának előkészítéséhez.
 

 

Cikk értékelése

Eddig 10 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások