Magyarország nem lesz érdekes

2011-06-24

Rékassy Balázs közkapcsolati, stratégiai és ügyfélkapcsolati igazgató, Pfizer:  Önmagában az orvoslátogatók után fizetendő havi 416 ezer forintos adótervezet 50 százalékos felemelése elvileg 5 milliárdos plusz bevételt jelentene, de a cégek jelentős elbocsátásokkal fogják az ilyen jellegű döntést megválaszolni, tehát a bevétel növekedése elhanyagolható. Sőt, a központi költségvetés összbevétele várhatóan inkább csökkeni fog ettől az intézkedéstől.

A Pfizer a világ legnagyobb gyógyszercége, éves forgalma 67 milliárd dollár. Éppen 2010-ben az új K+F adókedvezménynek köszönhetően háromszorosára emeltük a Magyarországon kutatásokra fordított összegeinket. Pontosabban tizenhárom kiváló hazai kutatóhellyel (MTA, Semmelweis Egyetem, DEOEC, Szeged stb.) kötöttünk szerződést alapkutatásokra összesen 600 millió forint értékben, illetve hazai egészségügyi intézményekben folyó klinikai kutatásaink értékét 800 millióról 1,35 milliárd forintra emeltük.

Amennyiben valóban egyharmaddal csökken a hazai gyógyszerkassza, illetve esetleg még a kutatás-fejlesztési támogatások is megszűnnek, úgy részünkről ezen közös kutatási partnerségek leállításra kerülnének, és Magyarország biztosan lekerülne a Pfizer számára minimálisan érdekes országok köréből. Továbbá mivel az ilyen jellegű gyógyszerkutatások hosszú távú, idő- és energiaigényes beruházások, és Magyarország forgalom szempontjából számítási hibahatár alatti a legtöbb nemzetközi gyártó számára, így a hazai iroda régiós összevonása is megtörténhet.

 

Ami a szektor többi részét illeti, a gyógyszertárak mintegy 25-30 százaléka tönkremehet és bezárhat. A gyógyszer-nagykereskedők kintlévősége így is jelentős a patikai veszteségek és a kórházak fizetési nehézségei következtében. Amennyiben ez tovább romlik, ellátási nehézséget okozhat a nagykereskedők működési problémája. A betegek által ki nem váltott gyógyszerek száma és aránya nőni fog, amely betegségük súlyosbodását jelenti, és később súlyosabb állapotban jelentkezhetnek a fekvőbeteg-ellátásban.
A támogatások megszűnése esetén, életminőség-csökkenés következtében a passzív eltartottak aránya nőni fog, és a hospitalizáció komolyabb egészségügyi problémákkal szintén nőni fog.

Cikk értékelése

Eddig 1 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások