Ígéretből nincs hiány

Eltérő elképzelések a magyar egészségügy jövőjéről
2010-03-23

Április 11-én országgyűlési választásokra kerül sor Magyarországon. A felelősen gondolkodó emberek, akik szem előtt tartják maguk és honfitársaik jövőjét, valamennyien élni fognak demokratikus alapjogukkal és el fognak menni szavazni. Mi úgy próbáljuk segíteni olvasóinkat a döntésben, hogy összegyűjtöttük a parlamentbe jutásra esélyes pártok egészségpolitikusainak elképzeléseit a magyar egészségügy jövőjéről, rendbetételének módjáról.

Fenntartható, környezettudatos fejlesztést!



Az MSZP célja, hogy az eddig elért fejlesztési, átalakítási eredmények megőrzése mellett, azokat továbbfejlesszük, biztosítsuk a megépült rendelők, kórházak biztonságos finanszírozását. Az egyetemi központok fejlesztése mellett kiemelt feladatként a póluskórházak a súlyponti kórházak fejlesztése kell, hogy előtérbe kerüljön. A szerkezet modernizációjához az is hozzátartozik, hogy fokozatosan ezekre a fejlesztésekre épüljön az átalakítás. A létrejött egységes társadalombiztosítás elveinek fenntartása mellett a járulékfizetés kiszélesítése kell, törekedni. A betegek jogainak védelme továbbra is kiemelt feladat. Az egészségügy fejlesztése fenntartható, környezettudatos legyen, és ezt mindenképpen az egészségipar bevonásával lehet csak megvalósítani. Csak többpárti kompromisszumokkal teli megoldásként lehet az egészségügyet  a továbbiakban átalakítani és ehhez mindenképpen meg kell nyerni a szereplők és a társadalom konszenzusát, A lakosság elöregedése miatt szükséges az ápolásbiztosítás, ápolás- és gondoskodásbiztosításnak a bevezetése, valamint a foglalkozás-egészségügy fejlesztése miatt a balesetbiztosítás. Nem hagyható ki a magánszektor szerepvállalása a fejlesztésben, Az önkormányzati törvényhez mindenképpen a jövőben hozzá kell nyúlni, hiszen a kórházakat fenntartó önkormányzatoknál lehetőséget kell teremteni a különféle társulások, holdingok formájában való működtetésre. A népegészségügyi programokat tovább kell fejleszteni a civilek bevonásával és mindenképpen, a dohányzás mellett ki kell térni az alkoholfogyasztásra is. Az egész átalakítás és továbbfejlesztés kulcsszerepe a humánerőforrás-kérdés. A jövedelmek mellett a megfelelő munkakörülmények biztosítása, és az életpálya-modell kialakítás kell, hogy legyen a legfontosabb. Ehhez szükség van a szakmai, a civilszervezetek és betegszervezetek bevonására is, hogy a munkakörülmények, valamint a fizetési kondíciók mellett az egészségügyi ellátórendszer, az egészségügyi ellátók megbecsültsége növekedjen a társadalomban.
 

Dr. Schvarcz Tibor
MSZP

 

 

Tiszta viszonyokat, tervezhető életpályát!



A rendszerváltást követő 20 évben egyetlen kormánynak sem volt olyan egészségpolitikája, amelyben az ország kedvezőtlen megbetegedési, halálozási adatainak megváltoztatását tűzték volna ki célként, továbbá amelyben a céloknak megfelelően tervezték volna meg a megvalósításukhoz vezető lépéseket. Nem sokat tettek az emberek egészségtudatos magatartásának kialakításáért, fejlesztéséért, a nemzet egészségkultúrájának növeléséért. Nem gondoskodtak a szakemberek kellő utánpótlásáról sem. Önállóságát megszüntetve kézi vezérléssel gátolták a társadalombiztosítás rendeltetésszerű működését, és a lenyúlt TB kasszából kivett pénzeket más területekre irányították. A JOBBIK az egészségügyet sújtó problémahalmaz felszámolásához egy közmegegyezést tükröző új, az egészséget érintő minden ágazatra kiterjedő társadalmi szerződés alapján kíván hozzákezdeni. E társadalmi szerződésben többek között az állampolgárok ama döntésének teljesítésére vállalunk kötelezettséget, miszerint szándékoznak-e elsőbbséget adni az egészségük ügyének, és ha igen, milyen mértékben. Az egészségpolitikánk megalapozásához az egészséggel kapcsolatos egyéni, családi, közösségi és társadalmi szükségletek korcsoportos felmérésével kívánunk hozzákezdeni, és egy Nemzeti Egészségügyi Fejlesztési Terv keretében kívánjuk meghatározni az egészségügy ellátási szintjeit, az egyes ellátási szinteknek megfelelő intézményi és személyi hátteret, az ellátás tényleges költségeit, a bérköltségeket is beleértve. Elutasítjuk a társadalombiztosítás privatizációját, valamint az erre irányuló burkolt szándékokat is. A társadalombiztosítás egységes, zárt, átlátható működését olyan törvényi háttérrel kívánjuk biztosítani, amely a társa-dalombiztosítási kassza illetéktelen felhasználására irányuló politikai kísérleteknek még a lehetőségét is kizárja. A finanszírozás tervezésénél a költségvetési szemléletű tervezésről át kívánunk térni a funkcionális szemléletű tervezésre, figyelembe véve az egészségi szükségleteket kielégítő kapacitások kialakításába és
fejlesztésébe befektetett tőke megtérülésének, az ellátó intézmények működtetése során felhasznált eszközök és anyagok visszapótlásának, a humánerő megtartását és utánpótlását szolgáló bérjellegű kiadásoknak költségeit, valamint az egészségmegőrzés és a betegségmegelőzés azon feladatait is, amelyek az egészségügyön kívüli ágazatokban kerülnek végrehajtásra.


1 | 2 | Következő >

Cikk értékelése

Eddig 3 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások