Ígéretből nincs hiány

Eltérő elképzelések a magyar egészségügy jövőjéről
2010-03-23
 

Nem támogatjuk az egészségügy működtetésére szánt közpénzből az egészségügyi intézmények funkcionális privatizációját, azaz profitérdekeltséggel történő működtetését. Az alapellátás és a járóbeteg-ellátás vállalkozásban történő működtetését viszont nem tekintjük profitérdekeltségűnek. Megengedhetőnek tartjuk ugyanakkor, hogy a társadalombiztosítás a hiányzó kapacitásokra privát kórházakkal vagy egyéb diagnosztikai, terápiás intézményekkel szerződjön a közszolgáltatásra megállapított ellentételezés fejében. Az egészségügyi pálya vonzerejét és megtartóerejét olyan bérpolitikával kívánjuk növelni, amely az ágazat valamennyi dolgozójának tervezhető életpályát biztosít, és amely tiszta viszonyokat teremtve szüntetheti meg az egészségügyet mérgező hálapénzrendszert, megállítja a magyar orvosok és egészségügyi dolgozók egyre nagyobb méreteket öltő, a hazai ellátást veszélyeztető külföldre áramlását.



Dr. Gyenes Géza
Jobbik




Itt az idő, hogy megmentsük az egészségügyet!



Úgy véljük, hogy Magyarország gazdasági fellendülésének egyik feltétele az egészség szerepének újraértékelése. Az egészségügyet gazdaságunk egyik húzóerejeként kell meghatároznunk. Az elmúlt nyolc évben a szocialista-szabaddemokrata kormányok az egészségügyet mostoha ágazatként kezelték, a finanszírozásban pedig a „maradékelvet” érvényesítették. A több százmilliárd Ft-os pénzkivonás és az átgondolatlan reform káoszt és bizonytalanságot okozott az egészségügyben. Az új kormányzatnak elsődleges feladata lesz a rendezetlen viszonyok felszá¬molása. Az egészségügyi szolgálta¬tásokat értékükön, eredményorientáltan kell finanszírozni. Meg kell határozni a különböző földrajzi területek egészségügyi szükségletét, a szükségletekhez kapacitásokat rendelni, az ellátási kapacitásokhoz pe¬dig elegendő forrást biztosítani. A családorvosi praxisok és a szakrendelők finanszírozásának javításával el kell érni, hogy a ellátás működőképessége és fejlesztése biztosítva legyen. A kór¬házak felhalmozott adósságállományának rendezése az ellátás biztonságának megőrzésé elengedhetetlen. A kór¬házak privatizációját a Fidesz nem támogatja, a kórházaknak közösségi tulaj¬donban kell maradniuk. A Mentőszolgálat eszközállományának cseréjét haladéktalanul el kell kezdeni. Több orvosra és több nővérre van szükség: a tönkretett, forráshiányos ágazat szinte már csak az ő áldozatos munkájuk tartja életben.  Orvo¬sainknak és szakdolgozóinknak megfelelő társadalmi és anyagi megbecsülés¬re van szükségük: méltó munkakörülményeket, méltó bérezést szükséges számuk¬ra biztosítani. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elkötelezett a szolidaritási elvű, nemze¬ti kockázatközösségen alapuló, egységes biztosítási rendszer fenntartásában. Fontos, hogy az Egészségbiztosítási Pénztár és a gyógyszergyártók között több évre szóló megállapodások jöjjenek létre a betegterhek és a biztosítói terhek mérséklése érdekében. Törvény¬ben szükséges garantálni a Népegészségügyi Program megfelelő finanszírozását. Koncentrált fejlesztéseket kell indítani a szív- és érrendszeri, valamint a da¬ganatos megbetegedések megelőzése és gyógyítása érdekében. Az egészségügy megmentése a Fidesz számára nemzeti ügy. Ehhez új szemléletmódra, kiszámíthatóságra és határozott lépésekre van szükség.



Dr. Pesti Imre
Fidesz




Vissza kell adni az egészségügy megbecsülését!



Az elmúlt 8 évben a betegek érdeke, azaz az egészségügyi ellátás a kormányzat mostohagyermeke volt. Az ágazat alulfinanszírozott, s egyre inkább a cél nélküli átalakítások, a kapkodás volt a jellemző. Mára káosz alakult ki, ahol a beteg is, az orvos, az egészségügyi dolgozó is azt érzi, hogy felesleges az ellátás rendszerében. A szakemberek egy része külföldön keres - s megjegyzem, talál - boldogulást, azonban a betegek tömege itthon vár a gyógyulásra. Csupán az egészségügyben itthon dolgozók hivatástudata, önfeláldozása és kötelességtudata az, amely biztosítja ma is az ellátást! A beteg érdeke helyett a konvergencia program teljesítése vált az egészségügy fő vezérlő elvévé. E tendenciákat meg kell szüntetni! A szolidaritás alapú társadalombiztosítási rendszer megerősítése szükséges. A tulajdonviszonyok átláthatóvá tétele elengedhetetlen. Az alapellátás megerősítése kulcskérdés, a felesleges adminisztratív kötelezettségek növelése és a követhetetlen minőségi mutatók bevezetése helyett a befejezett ellátások számának növelését, a lakosság egészségkultúrájának emelését kell előtérbe helyezni. A sürgősségi ellátás fejlesztése, egységesítése egészségpolitikai szükségszerűség. A 15 percen belüli kiérkezést lehetővé tevő mentőállomás-hálózat kialakítása a cél. Égető, elodázhatatlan feladat új mentőautók beszerzése, ugyanis e nélkül összeomlik a mentés rendszere. A kórházi ellátás megerősítése, a kialakult torz struktúra helyreállítása a feladat. Vissza kell adni az egészségügy megbecsülését! Az orvosoknak, a nővéreknek, az egészségügy többi dolgozójának anyagi biztonságot, tisztes megélhetést és hivatásuknak megfelelő társadalmi megbecsülést kell biztosítani! Az egészség érték! Érték, mert a legfontosabb gazdasági tényező, mert a jelen boldogulásunk feltétele, mert a jövőnk alapja!
 


Dr. Puskás Tivadar
KDNP

 

 

 

 

< Előző | 1 | 2 |

Cikk értékelése

Eddig 3 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások