Népszavazást szeretnének a szegedi orvostanhallgatók
2010-04-21Országos népszavazást kezdeményez a rezidenstörvény azonnali visszavonása érdekében a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának Hallgatói Önkormányzata. A másik három magyar orvosegyetem Hallgatói Önkormányzata, valamint a Magyar Rezidens szövetség ugyanakkor elhatárolódott az akciótól.
A Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának Hallgatói Önkormányzata nevében Mokán Péter, az SZTE ÁOK HÖK elnöke április 14-én bejelentette, hogy „a fiatal orvosokat külföldre űző, jogaikat diszkriminatívan sértő 122/2009-es kormányrendelet, a rezidenstörvény” azonnali visszavonása érdekében országos népszavazást kezdeményeznek. Az SZTE tanulmányi és információs központja előtt tartott sajtótájékoztatón a több tucat, fehér köpenyt viselő orvostanhallgató mellett az egyetem több vezető oktatója is részt vett. Mokán Péter szerint az elmúlt időszak döntéshozói olyan helyzetet teremtettek, amely ellehetetleníti a fiatal orvosok jövőjét, azokét, akik a sürgősségi ellátásban és az éjszakai ügyeletek során a több sebből vérző magyar egészségügy rendszerét életben tartják.
Mokán Péter rámutatott arra az ellentmondásra, ami a jogalkotók szándéka, és a valóság között feszül. Mint fogalmazott: a jogalkotók úgy vélik, hogy a rendelet itthon tartja az orvosokat, biztosítja a vidéki kórházak utánpótlását, motiválja a munkáltatót a minőségi képzésre, elősegíti a hiányszakmák feltöltését, illeszkedik a valós munkaerőigényhez, új lehetőségeket biztosít a képzésbe való belépéshez, támogatja a ráépített szakképézést, és végül, de nem utolsó sorban mindezt költségcsökkentéssel valósítja meg. E nyolc pont közül azonban sajnos egyetlen egy sem teljesül – mondta Mokán Péter. Ezért szükségesnek tartják a rezidens rendelet azonnali visszavonását, és ismertette megoldási javaslatukat, amelynek egyik pillére a rezidensek pontos jogkörének kidolgozása, a gyógyítói jogkör kiszélesítése, az ehhez szükséges törvényi szabályozás kialakítása, valamint a rezidensek kompetenciahatárainak folytonos és rugalmas tágítása a képzésük előrehaladtának megfelelően. Emellett javasolják a törzsképzési időre kiterjedő hallgatói jogviszonyt: úgy vélik, hogy amennyiben a rezidenseket a törzsképzés ideje alatt hallgatónak tekintenék, akkor az intézmények járandóságukat adómentesen, ösztöndíjként fizethetnék ki.
Az egyetem mind a tizenkét hallgatói önkormányzata maximálisan kiáll az SZTE ÁOK HÖK kezdeményezése mellett – jelentette ki Török Márk, az egyetem hallgatói önkormányzatának elnöke. „Arra fogom kérni az ország összes hallgatói önkormányzatát, hogy álljon a kezdeményezés mellé” – hangsúlyozta Török Márk.
A Magyar Rezidens Szövetség, valamint a budapesti, debreceni és pécsi orvosképző karok Hallgatói Önkormányzatai azonban még aznap határozottan elhatárolódtak a népszavazási kezdeményezéstől és a szakorvosjelöltek hallgatóként történő kezelésétől. Közös sajtónyilatkozatukban úgy fogalmaztak, hogy a rezidensképzés ügyében népszavazás kiírása nem életszerű. A kellő egyeztetést és szakmai felkészültséget nélkülöző indítványokat komolytalannak tartják; az előterjesztést az MRSZ és a 3 HÖK sem korábban nem támogatták, sem a jövőben nem fogják támogatni. A kezdeményezéstől az MRSZ szegedi tagszervezete is elhatárolódott. Sajtónyilatkozatuk végén arra kérték az SZTE ÁOK HÖK képviselőit, és rajtuk keresztül a kar hallgatóit, hogy az elmúlt négy évben tanúsított egységes fellépést a képviseletben tartsák szem előtt.
Cikk értékelése
Eddig 7 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások