Lapszám: Orvosok Lapja | 2010 | 7. évfolyam 1. szám

Fertőzésért felelősség fogságában!?

avagy egészségügyi szolgáltatónál bekövetkezett fertőzés és kártérítési felelősség
2010-01-21

Az egészségügyi szolgáltatóknál bekövetkezett fertőzésekért, függetlenül azok külső vagy belső eredetétől, igen széles körű a szolgáltatók kártérítési felelőssége. Speciális csoportot alkotnak a nosocomialis fertőzések, amelyek esetében az egészségügyi szolgáltatással összefüggésben történő kialakulásuk tovább nehezíti a szolgáltatók mentesülését a kártérítési felelősség alól. A fertőzések megítélésének bírói gyakorlata különösen az elmúlt tíz évben újult meg, és a szakterület független (hiszen fertőzés sajnálatosan több szakterületen is jelentkezhet, bár a traumatológia, sebészet a leginkább előforduló) típus-műhibák közül igen gyakran indul ilyen okból eljárás és történik szolgáltatói marasztalás. A szakminisztériumnak több részletes irányelve is foglalkozik a fertőzések megelőzésével és kezelésével (a műtéti sebfertőzések megelőzéséről, a kórházi antibiotikum felhasználás továbbfejlesztésének és meghatározásának elvei, A súlyos szepszis és szeptikus sokk kezelése), amelyek szintén a bírói gyakorlat részévé váltak a peres felek hivatkozásainak köszönhetően. A cikkben a címben említett fertőzésekért történő kártérítési felelősség múltját, jelenét és a szolgáltatók érdekét vélhetően nem szolgáló jövőjét kívánom ismertetni.

Kártérítési felelősség kerítésmászásért

 

Az ítélet tényállása szerint a beteg alkohol fogyasztását követően elesett, fejét beütötte. A kórház a fejsérülést ellátta, de a beteg nem kívánta megvárni, hogy a további gyógykezelés érdekében a mentő elszállítsa, így távozott úgy, hogy a kerítésen keresztül próbált át­mász­ni, de fennakadt és súlyos, roncsolásos combsérülést szenvedett. A sebet feltárták, az elhalt részeket eltávolították, drén­cs­ö­vet helyeztek be és a másnap jelentkező lázas állapotkor, antibiotikumot adtak. A következő na­pon a drén­ből vett minta alapján tenyésztést kértek, infektológus bevonásával antibiotikum váltás történt és reoperációt végeztek, ahol az elhalt részeket távolították el. A betegnél két nap múlva kialakult a sokszervi elégtelenség, majd há­rom nap múlva meghalt. A boncolási jegyzőkönyv szerint a halál oka a nyársalásos sérülést követő szepszis és abból eredő légzési és keringési elégtelenség volt.
A bíróság mindkét fokon kimondta az szolgáltató kártérítési felelősségét. Az indokolás szerint, már az első feltáráskor illetve azt követően elvárható lett volna az antibiotikumos kezelés megkezdése (és nem egy nappal később), továbbá korábban, már az első beavatkozásnál, elvárható lett volna a tenyésztésre mintát venni és tenyésztést kérni, így korábban kezdődhetett volna meg a célzott antibiotikumos kezelés.

 

 

 

Fertőződni pedig szabad!

 

Az ítélet ismertetéséből látható, hogy igen szigorú részletességgel elemzi a fertőzések kezelését a bírói gyakorlat. Nem volt ez azonban mindig így. A 90-es években általános szemlélet volt, hogy az egészségügyi szolgáltatással összefüggésben bekövetkezett fertőzés a beavatkozás kockázatának, minősült, amiért a szolgáltatót kártérítési felelősség nem terhelte.

 

1 | 2 | 3 | Következő >

Cikk értékelése

Eddig 4 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások