A szívfrekvencia-variabilitás szerepe a koszorúér-betegség diagnózisában terheléses vizsgálat során anginás tünetek jelentkezése nélkül ST-depressziót mutató betegek esetén
2012-01-24
A terheléses vizsgálat során, anginás tünetek jelentkezése nélkül fellépő ST-szegmens depresszió diagnosztikai problémát jelent, elsősorban nem-diabéteszes betegek esetén. A szívfrekcencia-variabilitást (HRV) és turbulenciát (HRT) az automóm szívfunkciók változásainak értékelésére használják. Értékük koszorúér-betegekben csökkent. A vizsgálat célja azon HRV- és HRT-értékek meghatározása volt, amelyek alapján meg lehet különböztetni a valódi koronáriabetegséget az álpozitív terheléses teszt eredményeitől.
A vizsgálatba 90, nem-diabéteszes beteget vontak be a következő kritériumok alapján: feltételezett koszorúér-betegség miatt diagnosztikus koronária-angiográfián estek túl, ám a terheléses vizsgálat során ST-depresszió mellett angina nem jelentkezett. A koronária-angiográfia előtt 24 órás EKG-t készítettek, valamint mérték a HRV- és HRT-paramétereket.
A betegeket a koronárialézió súlyossága alapján 3 csoportba osztották:
- 1. csoport: normál;
- 2. csoport: nem-obstruktív;
- 3. csoport: obstruktív.
A csoportok között nem volt különbség a kor, nem, korábbi betegségek, gyógyszerek, szisztolés és diasztolés vérnyomás, testtömegindex, vércukor, anémia, pajzsmirigy-státus, lipidprofil és kreatinin clearance tekintetében. A HRV-paraméterek és a turbulencia görbe (turbulence slope, TS) szignifikánsan alacsonyabb volt, míg a turbulencia jelentkezésének ideje (turbulence onset, TO) szignifikáns mértékben magasabb volt a 3. csoportban a többihez képest. A ROC-analízissel számított határértékek – SDNN ≤69,63 ms, TO >0,14% és TS ≤2,78 ms/RR – magas diagnosztikus pontossággal jelezték az obstruktív koszorúér-betegséget.
Összefoglalásképp elmondható, hogy a HRV- és HRT-paraméterek többlet információval szolgálhatnak a koronária-angiográfiát igénylő és nem igénylő betegek elkülönítésében.
Forrás: A Celik, A Ozturk, et al. Heart rate variability and turbulence to determine true coronary artery disease in patients with ST segment depression without angina during exercise stress testing. Clinical and Investigative Medicine 2011; 34: 6.
Cikk értékelése
Eddig 1 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások