Rovatok: Interjú
Lapszám: Orvosok Lapja | 2010 | 7. évfolyam 1. szám
Szerző: Dergán Ádám

Konszolidálni kell az egészségügyet!

Interjú dr. Mikola Istvánnal, A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség egészségpolitikusával
2010-01-21

Visszaállítaná a kötelező kamarai tagságot, és visszaadná a MOK jogosítványait kormányra kerülése esetén a Fidesz. A legnagyobb ellenzéki párt tíz évig tartó, mintegy ezermilliárd forint forrásigényű konszolidációs programot kíván végrehajtani, és fontos szerepet szán a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztalnak a szakpolitikai döntések előkészítésében – nyilatkozta lapunknak Mikola István volt egészségügyi miniszter.

Minisz­ter Úr! Ön a közelmúltban egy konferencián azt mondta, hogy kormányra kerülésük esetén terveik között szerepel a köte­le­ző kamarai tagság vissza­állí­tá­sa, és a kamara jogosítvá­nyai­nak vissza­adása. Miért tartják ezt fontosnak?

Több dolog miatt; hogy csak egyet említsek, a morális válság, ami az ágazatban van, ezt követeli meg. Bizony­talanná és megoldatlanná vált az orvosoknak az etikai, orvos által történő ellenőrzése, adott esetben a védelme. Az orvosi hibákat az orvostársadalom hivatásrendi köztestületében képzett szakembereknek kell elbírálni és etikai bizottságok előtt minősíteni. Ez a rend teljesen felbomlott. Az ágazatban tapasztalható mély morális válság megoldását elsősorban a Ma­gyar Orvosi Kamarára kell bíz­ni. A szakma saját magának készít eljárásrendeket, ezek érvényesítése elsősorban a szakma feladata, amelynek hivatásrendi köztestülete a MOK. Minden azt indokolja, hogy a régóta bevált jó rendet, a kötelező kamarai tagságot megköveteljük.

 

Ugyanazon a konferencián az egészségügy konszolidálásának elkerülhetetlenségéről is beszélt, és arról, hogy meglátása szerint ehhez mintegy ezermilliárd forintra lesz szükség. Honnan lesz ennyi pénz a jelenlegi gazdasági helyzetben?

Az egészségügyet konszolidálni kell, fel kell tőkésíteni, hiszen ma az egészségügyi ellátórendszer működtetése tőkehányad nélkül,
a tőkehasználati díjelszámolás lehetősége nélkül, amortizáció, eszköz visszapótlás lehetősége nélkül működik – illetve nem is működik, csak vergődik. Fontos, hogy közgazdaságilag értelmezhetővé tegyük a rendszert, ami annyit jelent, hogy a jelenlegi, elapadt fejlesztési-felújítási források, tehát a tőkehányad rész bekerüljön a működtetési forrásokba. Még 2001-ben készítettünk egy konszolidációs programot, akkor 670 milliárd forint volt ennek a becsült forrásigénye, most 1000 milliárd körül lehet, de ez csak becslés, mert még nem jött el az az idő, amikor minden adat a rendelkezésünkre állna ahhoz, hogy ezt pontosan kiszámolhassuk. Ma úgy látom, hogy ez egy évtizedes program.

 

Kormányra kerülése esetén a Fidesz miként kíván javítani a magyar orvosok helyzetén?

Szeretnénk az országban dominánssá tenni a szabad szellemi foglalkozású szakorvosi jogállást. Hippokratész azt mondta, hogy az orvos szabad szellemi foglalkozású művész. Máig érvényes a megállapítása. Legalább a lehetőséget szeretnénk megadni – és ebben a kamarának fontos teendői lennének –, hogy az orvos szabad szellemi foglalkozású szakorvosként is dolgoz­hasson, és a teljesít­ményét díjtételekkel számolhassa el az egészségbiztosítóval és a kórházzal kötött szerződés alapján. Ez arra is jó lenne, hogy a paraszolvencia megszűnjék, illetve a paraszolvencia révén bejött összegeket egy legális csatornába tudjuk terelni. A szakorvosi díjtételeket a Magyar Orvosi Kama­rának kell meghatározni és jóváhagyni, mielőtt ennek a jogszabályban történő kihirdetése megtörténik.

 

A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal 2009. június 18-án nyilvánosságra hozta alapvető egészségpolitikai programját, „Az egészség, mint alapérték az új demokratikus társadalmi szerződésben” címmel. A Fidesz kezdettől fogva részt vesz a NEK munkájában. Jelenti-e azt, hogy egy leendő Fidesz-kormány egészségpolitikai koncepciója ezen egészségpolitikai programon fog nyugodni?

Magam is részt vettem ennek a koncepciónak a megfogalmazásában, mint a NEK tagja. A szakpolitikai döntések előkészítésében, és a következő idők egészségszakmai vitáiban terveink szerint, fontos szerepe lesz a Nemzeti Egészség­ügyi Kerekasztalnak.

 

Dergán Ádám

Cikk értékelése

Eddig 4 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások